içinde , ,

Sıcak Gelişme: Bir DeFi Projesi Daha Hacklendi: Kayıp 8 Milyon Dolar

2020 yılında en aktif dönemlerini yaşayan DeFi projeleri, tabii ki bu popülerliğin zararlarını da görmekte. Popüler DeFi projelerinden olan Nexus Mutual’ın CEO’su ise saldırganların en güncel hedefi oldu. Nexus Mutual CEO’su Hugh Karp‘e yapılan saldırıda 8 milyon doların çalındığı aktarılıyor.

Nexus Mutual CEO’su Hacklendi

Saldırganın direkt olarak DeFi projesi yerine, projenin CEO’su Karp’in MetaMask cüzdanına saldırmayı tercih ettiği görülüyor. Saldırgan MetaMask ve bir donanım cüzdanının geliştirilmiş kombinasyonunu kullanarak aslında oldukça zor bir şeyi başardı. Bu sayede CEO’nun cüzdanındaki fonları kendi adresine göndermeyi başaran saldırgan, yüklü bir servete kondu.

Fonları Geri Getir, 300.000 Dolar Al

Hugh Karp konu hakkında yaptığı açıklamada çalınan NXM’lerin hepsinin iade edilmesi durumunda takipten ve soruşturmadan vazgeçileceğini, buna ek olarak 300.000 dolarlık da ödül verileceğini belirtti. Saldırının bu sabah 9:40 esnasında yapıldığı ve Nexus Mutual cüzdanlarına veya ekipten başka birine yönelik olmadığı belirtildi.

Yani saldırıyı yapan her kimse CEO’nun cüzdan adresini, bunun içerisindeki fonları ve tam olarak ne yapacağını çok iyi biliyordu. Saldırgan hakkında ise birkaç önemli bilgiye ulaşıldığı görülüyor. Nexus Mutual tarafından yapılan açıklamada saldırganın bundan 11 gün önce KYC’yi tamamladığı ancak 3 Aralık tarihinde yeni bir üyeliğe geçiş yaptığı belirtiliyor.

Saldırganın aynı zamanda direkt olarak CEO’nun bilgisayarına uzaktan bağlantı sağladığı ve MetaMask’ı değiştirerek CEO’nun işlemleri kendisinin farkında bile olmada imzalamasını sağladığı aktarılıyor. Soruşturmanın ise hala devam ettiği belirtiliyor. CEO, fonların iade edilmemesi durumunda saldırganın bu kadar fazla NXM’yi hiçbir yerde nakde çeviremeyeceğini vurguladı.

NXM fiyatı ise basın saati itibarıyla bu korku nedeniyle %20 kayıp yaşıyor.

Shadowman tarafından yazıldı.

Binance

Binance’den Yeni Müjde: Juventus ve PSG Taraftar Tokenları Binance Launchpool’da!

Bitcoin Fiyatı Yeniden Rekor Tırmanışına mı Başladı?