KoinSaati AkademiKriptopara

Shitcoin Nedir?

Shitcoin; genel olarak kripto para dünyasında/topluluğu tarafından kesin bir hedefi olmayan, yapay yollarla fiyatı şişmiş, hiç bir şekilde yatırımcılara hizmet etmeyen, tabiri caizse bir işe yaramayan coinlere veya tokenlere verilen bir isimdir.

Kripto para sektöründe liderliği Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri üstlense de, binlerce yatırımcının “shitcoin” olarak tabir edilen kripto paralara yatırım yaptığı da herkes tarafından bilinmekte. Bir shitcoin’in azalan değeri, genellikle iyi niyetle yaratılmadığı veya fiyatı spekülasyona dayalı olduğu için başarısız yatırımcı ilgisinden kaynaklanır. Bu nedenle, bu kripto para birimleri kötü yatırımlar olarak kabul edilir.

Bir Shitcoin Varlığını Nasıl Tanırım?

Piyasa, doğası gereği çalkantılı olma eğilimindeyken ve tüm madeni paralar döngülerden geçerken, bir tokenin gerçek doğasını, hayal olan vaatlere, kullanılabilirlik veya işlevsellik eksikliğine ve tokenin hizmet etmeye çalıştığı amaca bakarak keşfedebilir. Yani işlevselliği, kullanabilirliği ve gerçekçilik olgusundan shitcoin’leri ayırt edebiliriz.

Shitcoin Nereden Alınır?

Büyük çoğunluğu sadece küçük hacimli altcoinler olan Shitcoinler, birkaç büyük kripto para borsasında satın alınabilir. Tabii ki, daha önce de belirtildiği gibi, shitcoin’ler her zaman özneldir ve bu nedenle, onları elde etmek için hangi platformu kullanabileceğinize dair belirli yönergeler vermek imkansızdır. Dünyaca bilinen borsalarda veya DEX borsalarında shitcoin bulabilirsiniz.

Shitcoin

Küçük hacimli altcoinler, potansiyel olarak yapabileceğiniz “en yüksek riskli, yüksek getirili” yatırımlar olabilir. Tüm paranızı kaybetme ihtimaliniz çok büyük, ancak çok nadiren kendinizi şu durumda bulabilirsiniz:

  • Elinizde tuttuğunuz shitcoin ile bir pump dalgasıyla zengin olup, aksine dump dalgasıyla da kurban olabilirsiniz.

Satmak istediğiniz an için net hedefler belirlediyseniz, bu durumların her ikisi de çok karlı olabilir. Bazı durumlarda, minimum yatırım size en büyük getiriyi sağlayabilir. Sadece hedeflerinizi açıkça belirlediğinizden ve coine duygusal olarak bağlı kalmadığınızdan emin olun. Burada örnek vermek gerekirse, pek çok insanın shitcoin olarak gördüğü XVG’deki etkileyici değer artışıydı. Kısa bir süre içinde (1-2 ay), kripto para biriminin değeri neredeyse %8000 artarak az sayıda inanan kişiyi çok zengin bir hale getirdi. Elbette sonradan fazla abartıldığı için fiyatı hızla başlangıç seviyesine geri döndü.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu