içinde , ,

Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin‘i (DOGE) Almaya İten Yanılgı

Dogecoin

Bu yazımızda sizlerle beraber kriptoparalarla içli dışlı olanlarımızın sıkça ismini duyduğu ve belki de bu piyasalara adımını dahi atmamış insanların bile sosyal medyada sıkça karşısına çıkan Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin’in (DOGE) bu kadar gündem yapan ve bu koinlere yönlendiren yanılgılardan bahsedeceğiz.

Öncelikle hepimizin bildiği gibi Bitcoin kriptopara piyasalarının en önemli unsuru. Ancak bunun yanında son günlerde çok popüler olan Shiba Inu ve Dogecoin, küçük yatırımcılar tarafından çok fazla talep görüyor. Kimilerine göre çöp bir yatırım olsa da kimilerine göre de kolay yoldan zengin olmanın anahtarı. Gelin sizlerle beraber bu iki koinin bu kadar gündem olmasının arkasında yatan ilginç detayları inceleyelim.

İlk durağımız Hindistan. Hindistan’ın en büyük kriptopara borsası WazirX’de, trader’ların yoğun bir şekilde Shiba Inu satın almasının ardından, platformun sunucularında, geçtiğimiz çarşamba günü ciddi anlamda gecikme yaşandı. Yaşanan bu gecikmenin ardından CEO Nischal Shetty, o gün WazirX’te yarım milyar doların üzerinde işlem yapıldığını, Hindistan’daki herhangi bir kriptopara borsasının en yükseği olduğunu tweet’ledi. Yaşanan bu gecikmeye vurgu yapan açıklamanın ardından WazirX ciddi anlamda kesinti yaşadı.

WazirX’in kurucu ortaklarından ve baş işletme görevlisi Siddharth Menon, perşembe sabahı CoinDesk TV’nin “First Mover” programında “Son 48 saatte gördüğümüz aktif sayılar ve aktif kullanıcılar bizi gerçekten şoke etti. Biz buna hazır değildik. Hepimiz Bitcoin’in hareketine hazırdık ama Shiba için asla hazır değildik” diyerek sözlerini noktaladı.

Birim Yanılgısı

Menon, oyunda bir miktar birim ön yargısı olduğundan şüpheleniyor. Çünkü bir birimin fiyatı çok düşük olduğu için o koinden daha fazla satın alınabiliyor. Örneğin Bitcoin ile karşılaştırıldığında, nicelik olarak binlerce kat daha fazla Shiba veya Dogecoin sahibi olunabiliyor. Nispeten küçük bir miktar parayla kriptopara piyasalarına giriş yapan küçük yatırımcılar için, düşük fiyatlı bir koin psikolojik olarak insanı biraz daha zengin hissettirebiliyor. Örneğin, bu yazı itibariyle 620 dolar ile 0,01 BTC satın alınabiliyor. Ancak aynı 620 dolar ile yaklaşık 10 milyon SHIB satın alınılabiliyor. Bu birim karmaşasından dolayı veriler her ne kadar Shiba ve Dogecoin ticareti yapılıyormuş gibi gözükse de balinalar veya büyük yatırımcılar daha güvenli kıyılar olan Bitcoin ve Ethereum kıyılarına çapa atmaya devam ediyorlar.

Dogecoin, Elon Musk

Diğer borsaları incelediğimizde, Bitcoin ve Ethereum ortalama trade boyutları, hemen hemen her borsada DOGE ve SHIBA`dan daha büyük seyrediyor. Coinbase’de, Bitcoin’in ortalama ticaret büyüklüğü 2.000 dolar civarında seyrederken, Ether ticareti ortalama 1.600 dolar. Öte yandan, Dogecoin ve Shiba için ortalama alım satımların yaklaşık 800$ olduğunu görülüyor. Dijital varlık veri sağlayıcısı Kaiko’da stratejik girişimler ve araştırma lideri Clara Medalie, “Bu, fiyat hareketinin çoğunlukla perakende odaklı olduğunu gösteriyor” dedi ve Binance’de Bitcoin ve Ethereum için ortalama trade’in yaklaşık 2.000$ olduğunu ekledi. Bu rakam Dogecoin için 1.200 dolar ve Shiba için 900 dolar. “Ortalama ticaret büyüklüğü kurumsal yatırım için mükemmel bir ölçü olmasa da çoğu büyük yatırımcı emirlerini daha küçük boyutlara bölüyor, yine de ilgi dalgalarına karşılık gelen net eğilimleri gözlemleyebiliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Tecrübe Faktörü

Bunun yanı sıra Meme koinleri başka bir amaca da hizmet eder. Farklı fiyatlardan parçalı bir şekilde alım satım yapan trader’lar verdikleri alım satım emirlerinin karşılıklarını test ederek yapacakları bir sonraki büyük çaplı alım veya satım işlemlerine hazırlıklı olurlar. Daha önceden test ettikleri bu işlemler hakkında fikir sahibi olan trader’lar bir sonraki yapacakları işlemlerde hata payını minimize ederler. Dahası, bu koinlerdeki vahşi dalgalanmalar onlara tecrübe kazandırarak nispeten daha güvenli olan Bitcoin ve Ether gibi diğer koinler ile yapılacak olan işlemlerde riski daha da azaltmış olacaklardır. Acemi trader’lar bu iki koin’in Bitcoin veya Ethereum’un değerine yaklaşırlarsa dünyada ki toplam piyasa değerinin 36.5 kentilyon (bin katrilyon) yani yaklaşık dünyanın etiket fiyatının 7,300 katı değerinde olacağını unutmamaları gerekir. Bu durumun gerçekleşme ihtimalinin imkansız olduğunu anladıklarında kendilerine yeni bir bakışı açısı kazandırabilirler.

Dogecoin

Özetlemek gerekirse SHIBA ve DOGE her ne kadar farklı borsalarda sıkça alınıp satılıyor gibi gözükse de aslında bu işlemlerin arkalarından yatan başka sebepler olduğunu unutmamak gerekir. İşlemlerimiz yaparken bu tip tuzaklara düşmemek adına doğru bir stratejiyle ve disiplinli bir şekilde ilerlemek hepimiz için çok önemlidir.

Bu da ilginizi çekebilir: Dogecoin ve Shiba Inu`nun Geleceği Ne Olacak?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Ocean Protocol (OCEAN), Internet Computer (ICP) ve The Sandbox (SAND) Teknik Analizi | 1 Kasım 2021

Kriptopara

Gelecek Vaat Eden Blockchain Projeleri Arasında Haftanın En Önemli Etkinlikleri