in , , ,

Shardeum, Seed Fundraising ile 18 Milyon Dolar Topladı!

Shardeum Seed Fundraising

Nischal Shetty’nin blok zincir startup’ı Shardeum, seed fundraising ile 18 milyon dolar topladı.

Blok zinciri teknolojisi ile alakalı startup ve fundraising haberleri, her geçen gün daha fazla gündem yaratıyor. Ağustos itibarıyla 2022 yılı fundraising hacmi 2021 senesi seviyelerini çoktan geçmiş durumda. Dinamik Asya piyasaları da bu alanda kendini gösterirken yeni bir fundraising haberi Hindistan’ın en büyük kripto para borsasından geldi.

WazirX kurucu ortağı, yüksek ölçeklenebilir, daha hızlı işlem ve daha düşük ücretler vadeden Shardeum ağını genişletmek için çalışmalarına hızla devam ediyor.

WazirX kurucularından Nischal Shetty’nin Layer-1 blok zinciri Shardeum, seed fundraising ile 18,2 milyon dolar topladı. Shetty’nin ulaştığı 50’den fazla yatırımcı arasında Jane Street, Struck Crypto ve Spartan Group gibi tanınmış firmalar da bulunuyor. Big Brain Holdings, DFG, Ghaf Capital Partners ve Foresight Ventures de göze çarpan diğer firmalar.

Shetty, CoinDesk’e verdiği bir röportajda, elde edilen fonun, daha fazla istihdam, ağ genişletme ve topluluk büyütmeye ayrılacağını belirtti.

Shardeum, Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumlu, “sharded” (parçalı) bir blok zinciridir. Bu sebeple Ethereum üzerinde çalışan her program Shardeum üzerinde de çalışabilir.

Sharding Nedir?

Sharding genel olarak, bir blok zincirinin altyapısını daha küçük parçalara ayırmak anlamı taşır. Bu mimariyi kullanırken amaç, Ethereum blok zincirinde ölçeklenebilirliği iyileştirmek, işlemleri hızlandırmak ve ücretleri düşürmektir. Shetty, sharding özelliğiyle blok zincirinin sınırsız ölçeklenebileceğini ve talebe binaen saniye başına işlemleri artırabileceğini vurguladı.

Shetty açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Shardeum geleneksel web siteleri gibi çalışıyor. Siteye yönelen trafik artınca bir sunucu daha eklersiniz ve alan genişler. İşleyiş burada da benzer şekilde. Yoğun trafik anında daha fazla işleme ihtiyaç duyarsınız. Yapmanız gereken ise fazladan node eklemek. İşlem kapasitesi böylece artıyor.”

Shardeum Farkı

Shetty’nin blok zinciri türünün ilk örneği değil. Sharded blok zinciri derken akla hemen Near protokolü de geliyor. Yalnız Shetty’e göre Shardeum shardingi daha farklı çalışıyor. Shardeum, ağa katılan her node’la birlikte saniye başına işlemleri lineer şekilde artırarak sharding gerçekleştiriyor. Her işlem artışında yeni bir shard (parça) eklemiyor. Blok zinciri ayrıca “atomic composability” sunuyor. Bu da akıllı sözleşmeler shard’lar arasında iletişim kurabiliyor demek.

Sharded bir blok zincirinde, nihaî kullanıcılar, genellikle kullanacakları parçayı seçerek blok zincirin karmaşıklığını üstlenir. Shardeum ise kullanıcılara, Ethereum gibi geleneksel bir blok zinciriyle gerçekleştirdiklerine benzer şekilde etkileşim imkânı sunar.

Shardeum ekibi, önümüzdeki haftalarda, bir “otomatik ölçeklendirme” özelliği sunacak. Bu özellik, blok zincirindeki trafik azaldığında saniye başına işlemlerin kendiliğinden azalmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra blok zincirinin yıl sonu itibarıyla testnet’i yayına girecek. 2023 ikinci çeyreğinde de mainnet sürümü başlayacak.

 

2023 Takvimi

Önümüzdeki yıl Hindistan menşeli startup için hareketli geçecek. Blok zinciri, Hindistan ve ABD’de çeşitli hackathon’lara ev sahipliği yapacak. Hackathon’lar, Shardeum blok zinciri ekosisteminin oluşturulması ve büyümesine destek vermek isteyen geliştiricilere teşvik sağlayacak.

“Hindistan’ı ana pazarlarımızdan biri olarak değerlendiriyoruz. Bu zamana kadar Hindistan’da bir L1 ortaya çıkmamıştı,” diyen Shetty, Shardeum’un gözünü gelişmekte olan piyasalara diktiğinin de altını çizdi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

Decentraland (MANA) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Google Cloud ve Coinbase Web3 Ortaklığı Kuruyor!