in , ,

Shardeum Nedir?

Shardeum, ‘sonsuz’ ölçeklenebilirliğe, yüksek merkeziyetsizliğe ve artırılmış güvenliğe sahip Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumlu “sharded” (parçalı) bir blok zinciridir.

Start-up seviyesinde olan Shardeum, milyarlarca günlük aktif kullanıcıyı barındırmak için “sharding mimarisini” kullanmayı ve küresel ölçekte merkeziyetsiz uygulamalara (DApp) izin vermeyi amaçlamaktadır.

Shardeum, Ethereum gibi blok zincirlerinin düşük ölçeklenebilirlik, yüksek ücretler ve düşük verim gibi mevcut eksikliklerini çözmeyi amaçlamaktadır.

Shardeum, ölçeklenebilirlik trilemmasını çözdüğünü iddia eden bir Layer-1 blok zinciridir. Shardeum, merkeziyetsizliği ve sağlam güvenliği sağlarken düşük gaz ücretleri sağlayan EVM tabanlı, doğrusal olarak ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformudur. Ağ, milyarlarca günlük kullanıcıyı ve çok sayıda DApp’i gelecekte Web3’e dahil etmeyi hedeflemektedir.

Mimarisi

Shardeum, proof-of-quorum (PoQ) ile proof-of-stake’i (PoS) birleştiren benzersiz bir konsensüs algoritmasını kullanmaktadır. Mutabakat algoritmaları, güvene gerek duymayan bir oy toplama ve validator node’lar tarafından stake etme yoluyla ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Her işlem, bloklar/bölümler halinde gruplandırılmadan önce alınan sıraya göre işlenir. Ağ üzerindeki konsensüs, blok seviyesi yerine işlem seviyesinde yapılır. Bir işlemin blok seviyesindeki konsensüsü ardışık olarak değil, shard’lar arasında eşzamanlı olarak işlenmesine olanak tanır.

İşlem düzeyinde yapılan konsensüs, blok düzeyinde yapılan konsensüsün aksine göre karmaşıklıkları ortadan kaldırır. Aynı zamanda bu yöntemle ağ tıkanıklığı önlenir ve gecikme süresi düşmektedir.

Yol Haritası

Tokenomi

Shardeum blok zinciri, Shard adında SHM “ticker”ına sahip bir token’a sahiptir. Bu token, ağa kaynak sağlamanın bir ödülü olarak validator, arşiv (archive) ve bekleme (standby) node’ları tarafından mint edilecektir. SHM, transfer işlemleri ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesi sırasında gaz ücretlerini ödemek için kullanılacaktır.

Maksimum arz: 508.000.000 SHM

Resmi Hesaplar

Kaynak: docs.Shardeum

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

TVL (Total Value Locked) Nedir ve DeFi Projelerinde TVL Neden Önemlidir?

Mainnet Nedir?