içinde ,

Self-Custody Neden Önemlidir?

Self-custody, üçüncü bir tarafın kişisel varlıklarınız üzerindeki kontrolünün kaldırılması anlamına gelir. Örneğin, banka hesabınıza para yatırdığınızda, varlıklarınızın kontrolünü bankaya bırakmış oluyorsunuz.

Web3’ün kullanım alanları genişlemeye devam ederken, şimdiye kadar bundan en çok yararlanan alan DeFi oldu. DeFi’nin tam potansiyeline ulaşması için kullanıcılarının finansal varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olması gerekiyor. Bu noktada self-custody devreye giriyor.

Kriptoda da benzer şekilde, merkezi bir borsa kullanırken varlıklarınızın kontrolünü üçüncü bir aktöre vermiş oluyorsunuz. Bankanın veya borsanın iflas etmesi durumunda, varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.

Kriptolarınızı bir self-custody, non custodial wallet’a aktarmadığınız sürece, dijital varlıklarınız üzerinde tam bir kontrole sahip olmuş sayılmazsınız. Wallet sahibi, private key’i kontrol ettiği için dijital varlıklar üzerinde tek mülkiyete sahip bireydir. Bunlar, Nano Ledger gibi cold hardware wallet olabileceği gibi MetaMask, Phantom veya Keplr gibi browser extension hot wallet’lar da olabilir.

Varlık Kontrolü ve Sahiplik

Non-custodial wallet’ların güvenliği private key’e dayanır. Key, genellikle 12-24 kelimeden oluşur ve seed phrase olarak adlandırılır. Buna sahip olmayan biri fonlara erişemez. Bu şekilde varlıklarınızın tek sahibi siz olursunuz.

Merkezi Hizmetlerin Riskleri

Sadece geçen yıl, birden fazla merkezi borsa iflas etti ve milyarlarca değerinde kripto varlığın çekim işlemini durdurdu. Binance ve Coinbase gibi güvenilir borsalar bile para çekme işlemlerini durdurma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

DeFi, erişimi yalnızca kullanıcıyla sınırlayıp ve kendi kendini gözetim altında tutarak bu riskleri önler. Yaz başında yaşanan iflaslar kaosa neden olurken DeFi bu koşullar altında son derece iyi dayandı. Celsius bile müşterilerine platformlarında geri ödeme yapmadan önce on chain kredilerini geri ödedi.

Self-Custody Risksiz mi?

Self-custody wallet’ın da kendi çapında riskleri var elbette. Seed phrase’inizi kaybettiğiniz durumda, wallet’ta saklanan fonlara erişme şansınız bulunmuyor. Bununla birlikte Self-custody wallet’ların çok az müşteri desteği bulunmakta. Bu nedenle bir sorunla karşılaştığınızda çözmek zahmetli olabilir.  Ayrıca kimlik avı dolandırıcılığına riski de yüksek. Bu nedenle tanımadığınız kişilerden veya cüzdanlardan asla para göndermeyin veya almayın.

Kado Nasıl Yardımcı Olur?

Birçok yeni kripto kullanıcısı, tipik olarak merkezi bir borsa aracılığıyla sisteme dahil olur. Kullanıcılar sektöre adapte oldukça ve riskleri anladıkça merkezi borsalar olmadan, doğrudan self-custody wallet’lara ve Web3 uygulamalarına yönelmek isteyeceklerdir.

kriptopara Binance Coin

Endüstrinin, hem yeni kullanıcıların hem de deneyimli olanların, Web3’e kolayca adapte olmasını sağlayacak bir platforma ihtiyacı var.

Kado, kullanıcıların ve işletmelerin mümkün olan en güvenli, ucuz ve en hızlı şekilde fiat ve self custodial kriptoları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmaları için gidilecek yer olmayı hedefler.

Kado, fiat ödemeleri için doğrudan uygulamalara ve akıllı sözleşmelere yönelik çözümler de dahil olmak üzere wallet’ların da ötesinde çözümler geliştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Medium

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

TrustFi Haftalık Raporu: 5 Eylül – 11 Eylül

Algorand (ALGO) Boğasında Yükselebilecek Projeler