in , ,

Sei Nedir?

Sei Network, Cosmos ekosisteminde geliştirilmekte olan Layer-1 blok zinciridir. Çoğu Layer-1 ağından farklı olduğunu ileri süren Sei, DeFi geliştiricilerine ve kullanıcılarına büyük ölçüde fayda sağlayan bir tasarım sunarak ölçeklenebilir “kullanım durumuna özel” bir blok zinciri olmayı hedefliyor. 

Cosmos SDK ve Tendermint çekirdeği kullanılarak oluşturulan Sei, yerleşik bir merkezi limit emir defteri (central limit orderbook- CLOB) modülüne sahiptir. Sei üzerine kurulu merkeziyetsiz uygulamalar, CLOB’nin üzerine inşa edilebilir ve diğer Cosmos tabanlı blok zincirleri tarafından kullanılabilir. Sei, Cosmos ekosisteminde yer alan yeni nesil DeFi ürünleri için bir altyapı ve likidite merkezi olarak hareket edecek.

Sei, merkeziyetsiz finans için en iyi altyapıyı inşa etme misyonuyla hareket ediyor. Web3 evreni geliştikçe Layer-1’lerin borsalar gibi önemli kullanım alanları etrafında şekilleneceğini ileri sürüyor. Sei, uygulama zincirleri ve genel amaçlı Layer-1 ağları arasında yeni bir tasarım alanı oluşturarak DEX uygulamalarına özel bir alan yaratıyor. Sei, tüm uygulamaların birbirleriyle kolayca etkileşim alarak çalışabilmesini sağlamak için tek bir blok zinciri üzerine kuruludur.

Sei, mevcut Layer-1’leri ağ tıkanıklığı, işlem hızının yavaşlığı ve DEX optimizasyonunun olmayışı yönlerinden eleştiriyor. Bu problemlerin merkeziyetsiz borsaları engellediğini ileri sürüyor. Bu nedenle Sei, merkeziyetsiz borsaların ihtiyaçlarına yönelik olarak politikalar geliştiriyor:

  • Yerel sipariş eşleştirme motoru: Sei üzerine kurulu DEX’lerin ölçeklenebilirliğini sağlar.
  • Akıllı blok yayılımı: İşlem sırasında gecikmeyi azaltırken verimi artırır.
  • Alt saniye yerleşimi: Sei, yaklaşık 600 ms’de kesinliğe ulaşan en hızlı zincirdir.

Çoğu kullanıcıya göre bu proje, Cosmos evreninde olması gereken bir projedir. Sei Labs, altyapı ve Cosmos stack konusunda uzman olan Robinhood, Databricks vb. geliştiricilerden oluşurken DeFi ile kurumlar arasındaki iletişimi sağlayan diğer piyasa yapıcıları da ekosistemde yer alıyor. Bununla birlikte Sei ağının yönetişim token’ı olan $SEI’nin $ATOM, $LUNA ve $SOL stake edenlere airdrop olarak gönderilmesi planlanıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

FED Korkusu ve ABD Ekonomisi Bitcoin (BTC) Fiyatını Sarsıyor

Ağustos Ayı İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler