in ,

Secret Network (SCRT) Nedir? Nasıl Alınır?

Secret Network, adından da anlaşılacağı üzere, veri gizliliğini esas alan ve akıllı sözleşmeler için kullanılan bir blok zincir platformudur. 

Kosmos blok zinciri üzerinde yer alan Secret Network, şifreli girişleri, çıkışları ve akıllı sözleşme durumlarını destekleyerek, kullanıcı verilerini güvende tutan programlanabilir akıllı sözleşmelere olanak tanır. 

Secret Network, merkezi olmayan protokol konsepti geliştiren bir girişim olan Enigma’dan doğdu. 2017’deki ICO’sunda 45 milyon dolar toplayan Enigma, 2020’de SEC yaptırımları ile karşı karşıya kaldı. Bu gelişmelerden sonra Secret Network, yoluna bağımsız devam etme kararı aldı. 

Secret Network Nasıl Çalışır? 

Secret Network, blok zincirler üzerinde gizliliği garantilemek adına sıfırdan şifreleme çözümünü kullanır. Secret Vakfı’nın kurucusu Tor Bair, bu durumu “programlanabilir gizlilik” olarak adlandırıyor. Platform üzerinde oluşturulan akıllı sözleşmelerin hesaplanmasını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek adına, gizli düğümler adı verilen bir bilgisayar ağına dayanır. Düğümler, güvenli hesaplamayı etkinleştirebilmek için, Trusted Execution Enviroment kullanır. Bu terimin Türkçeye çevrilmiş hali ise Güvenilir Yürütme Ortamı’dır. 

Secret Network’ün akıllı sözleşmeleri, varsayılan olarak şifrelemeyi ve veri gizliliğini korumak üzere tasarlandıkları için gizli sözleşmeler olarak adlandırılır. Platform, gizli sözleşmeleri Rust dili kullanarak oluşturur. 

Secret Network Ekibi

Enigma’nın eski Büyüme ve Pazarlama Başkanı Tor Bair, Secret Network’ün kurucu ismidir. Tor Bair, Enigma ile çalışmadan önce Spotify’da stajyer olarak çalıştı ve sonrasında Snapchat’te veri bilimcisi olarak görev aldı. Projenin arkasında, Tor Bair ile birlikte Secret Vakfı da bulunmaktadır. 

Secret Network Destekçileri

Secret Network projesinin arkasında, Defiance Capital, Alameda Research, Coinfund, Hashkey ve birkaç önemli şirket daha bulunmaktadır. 

SCRT İstatistikler

Eylül 2021 tarihinde piyasaya sürülen SCRT’nin toplam arzı 190 milyon 165 bin 60 iken dolaşımdaki arzı 163 milyon 295 bin 557’dir. Bu zamana kadar gördüğü en yüksek seviye olan 10,64 dolar seviyesini 28 Ekim 2021’de gören SCRT, en düşük seviyesini ise 0,25 dolar ile 3 Kasım 2020’de gördü. 

SCRT Nasıl Alınır? 

Secret Network’ün yerel kripto varlığı olan SCRT, Binance, Kraken, KuCoin, Gate.io, Huobi gibi birçok büyük borsada listelenmektedir. Bu borsalardan herhangi birini kullanarak SCRT alabilir, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

ChatGPT, Kullanıcılarına Neler Vadediyor?

Ethereum

Ethereum (ETH) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?