içinde , ,

SEC vs. Ripple: Davada Neden ETH Konuşuluyor?

XRP

2018’de gerçekleşen Ethereum serbest geçiş konuşması sırasında herhangi bir çıkar çatışması olup olmadığı araştırılıyor. Bu doğrultuda Avukat John Deaton eğer kanıt ortaya çıkarsa SEC’in, Hinman’ın devre dışı kalmasına sebep olabileceğini dile getirdi.

Empower Oversight, William Hinman’ın 2018’deki konuşmalarına ilişkin yeni belgeler ortaya çıkardı. Bununla birlikte eski SEC Kurumsal Finansman Direktörüne yönelik suçlamalar oldu. Bu suçlamaların, görevi sırasındaki çıkar çatışmaları hakkında olduğu belirtildi.

Empower Oversight’ın yakın zamanda yayınladığı bu belgeye göre, eski SEC’in Finans Kurumu direktörü, Ethereum (ETH)’un bir menkul kıymet olmadığını dile getirdiği ortaya çıktı. Bu durumda konuşma öncesinde çıkar çatışmalarının yaşandığı hakkında izlenim oluşturmakta.

Avukat John Deaton’ın Tepkisi

William Hinman’ın 2018’deki konuşmalarına yönelik 65.000 Ripple(XRP) sahibini temsil eden hukuk müşaviri Avukat John Deaton yorumda bulundu.

Avukat, gerekli incelemelerin yapılmaması durumunda, eski SEC direktörünün başının belaya gireceğini belirtti. Kanıtların ortaya çıkması durumunda SEC’in Etik Ofisi’nin, şirketin profilini kötüleştirmemek adına bir hamle yapabileceğini söyledi. Bunlara ek olarak;

@EMPOWR_us ve @JsnFostr bazı e-postalar aldı. Hinman mevcuttaki konuşmayı taramaya iletmediyse durum bir oyuna dönüşecek. Bu soruşturmayı Kongre’den gelen mektuplarla zorlarsak, Etik Ofisi çok kızacak ve devreden çıkartmak isteyecek.

Hinman’ın 2018 Konuşması

Hinman’ın ifadeleri 2018 yılında, Ripple ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında tartışma yaratmıştı. İfadelerinde Ethereum’un güvenlik dışı olduğunu ve Ripple’ın düzenleyici statüsü olduğunu söylediği düşünülmekte.

Ethereum

Bu konuşmanın bu kadar tartışma yaratmasının sebebi ise o sırada XRP ve ETH’in rekabet içerisinde olmasıydı. Konuşmanın etkilerinden biri de Ethereum’un Ripple’ı geçmesi oldu. Buna ek olarak, 2018’deki piyasa değeri ile ikinci en büyük kripto para birimi haline gelmesine büyük ölçüde katkı gösterdi. Belgelerin ortaya çıkmasına yönelik olarak yapılan itirazlar kabul aldı. Buna ek olarak menkul kıymetler düzenleyicileri kayıtların kullanılamamasının sebeplerinin olduğunu belirtti.

Hinman’ın SEC’deyken Çıkar Çatışmaları

Hinman’ın SEC’de görev alırken çıkar çatışmalarının devam ettiği ortaya çıktı. Buna örnek olarak, çalışma sürecinde eski işvereni Simpson Thacher ile görüşmeleri öne çıktı. Ethereum ile bağlantılarına bakıldığında, çoğunluk Hinman’ın görev sürecinde Ripple’ı Ethereum’a tercih etmemesini bekliyordu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

Kripto Çöküşünün Ana Nedeni

TrustFi Haftalık Raporu: 2-8 Mayıs