in ,

SEC vs. CFTC: ABD Senatörleri Kripto için Yeni Yasa Tanıttı

ABD yasa koyucuları, kripto endüstrisine düzenleyici bir çerçeve sağlama çabalarını artırıyor. ABD Senatörleri Debbie Stabenow, John Boozman, Cory Booker ve John Thune tarafından sunulan yeni bir iki partili yasa tasarısı adımı atılmıştır.

Yasa koyucular, 2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasasını çıkardılar ve yeni bir düzenleyici terim sundular: Dijital Emtia’lar. Bu varlıklar, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) yetkisi altında olacaktır.

Bu düzenleyici, “dijital emtia ticaretini düzenleme yetkisine” sahip olacak, piyasa katılımcıları için kurallar getirecek ve bunları uygulayacak. Tasarı, “dijital emtia platformlarının” “geleneksel finans kurumlarıyla aynı standartlara” uyması gerektiğini öne sürüyor.

Kripto, SEC, CFTC

Kripto para birimleri genellikle yasa koyucular ve düzenleyiciler tarafından reddedildi ve gayri meşru varlıklar olarak sınıflandırıldı. Bu yeni yasa tasarısı, dijital varlıkların rolünü kabul ediyor gibi görünüyor ve bunların eski finansal sistemdeki diğer varlıklar olarak düzenlenmesi gerektiğini öne sürüyor.

Senatör Stabenow, bu yasanın olası sonuçları ve neden ülkedeki düzenleyici “boşlukları” azaltmaya mecbur hissettiklerini söyledi:

Her beş Amerikalıdan biri dijital varlıkları kullandı veya ticaretini yaptı. Ancak bu piyasalar finansal sistemimizden bekledikleri şeffaflık ve hesap verebilirlikten yoksun. Çoğu zaman bu, Amerikalıların zor kazanılmış paralarını riske atıyor. Bu nedenle düzenleyici boşlukları kapatıyoruz ve bu piyasaların müşterileri koruyan ve finansal sistemimizi güvende tutan basit kurallar altında çalışmasını şart koşuyoruz.

Kripto endüstrisinde şirketler, ABD kuralları altında faaliyet göstermek için düzenleyici netlik ve yasal bir çerçeve talep ediyor. CFTC, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) aksine sektördeki şirketlerle görüşmeye daha meyilli görünüyor.

Gary Gensler liderliğindeki düzenleyici, aktörlerin uygulamalarının konuşmalarıyla tutarsız olduğuna inandıkları için “uygulama” yoluyla bir yetki uyguluyor. SEC, kripto şirketlerini rapor vermeye ve bir diyaloğa katılmaya davet etti. Ancak bu çabalar yasal işlemlerle karşılandı.

SEC Komiseri Hester Peirce, düzenleyicinin yaklaşımını “dikkatli ve düşünceli” yaklaşımdan “aceleci ve kapsamlı bir değişim gerçekleştirme” lehine değiştirmeye karar verdiğine inanıyor. Bu genellikle dijital varlık sektöründeki şirketlerin SEC’i yakalamaya çalışmasına neden olur.

Kripto Para Piyasası ve Düzenlemeler

Senatörler, özellikle sektör genişlemeye devam ederken ABD kripto yatırımcılarının federal bir düzenleyici çerçeveye ihtiyaç duyduğuna inanıyor. Aksi takdirde, yasa koyucular eyalet düzeyindeki düzenlemelerin tüketicinin korunmasını “sağlayamayacağına” inanmaktadır.

kripto

Tasarı, şirketlerden CFTC’ye kaydolmalarını, “kötüye kullanım amaçlı ticaret uygulamalarını” önlemelerini, “reklam standartlarını entegre etmelerini, dijital emtialarla ticaret yapmanın potansiyel riskleri hakkında bilgileri ifşa etmelerini” ve daha fazlasını talep edecek.

ABD Senatörü Boozman, dijital varlıkların artan önemi ve finansal sektör üzerindeki potansiyel etkileri hakkında şunları ekledi:

Dijital varlıklar ve blok zincir teknolojisi, küresel pazarların işleyiş şeklini çoktan değiştirdi ve değiştirmeye devam edecek. Yine de bu hızlı büyüyen endüstri, şu anda büyük ölçüde eyalet düzeyindeki bir dizi düzenleme tarafından yönetilmektedir. Bu, tüketicileri dolandırıcılıktan korumanın etkili bir yolu değildir.

Büyük kripto borsası FTX’teki Sam Bankman Fried (SBF) CEO’su yasayı memnuniyetle karşıladı.

SBF, ABD Senatörleri tarafından açıklanan çabaları kutladı. Twitter aracılığıyla tasarıyı, gelişmekte olan varlık sınıfı için “açık federal gözetim sağlamak” için “güçlü” bir girişim olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, kripto kullanıcıları, tasarının şirketlerin CFTC’ye kaydolmasını gerektireceğini ve “dijital emtia” terimi etrafındaki netlik eksikliğinin, hangi kripto para birimlerinin CFTC ve hangisinin SEC tarafından düzenleneceğini belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

inShape’in Kurucu ve CEO’su Laurentiu Mutu ile AMA Etkinliği

Ethereum

Ethereum (ETH) Metrikleri Ne Diyor?