in ,

SEC, Tron’un Kurucusu Justin Sun Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Çarşamba günü kripto para girişimcisi Justin Sun hakkında, kayıtsız kripto menkul kıymetleri sattığı ve platformun yerel tokeni için ikincil piyasayı hileli bir şekilde manipüle ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Sun ve Aktris Lindsay Lohan, Sosyal Medya Fenomeni Jake Paul gibi sekiz ünlüye yönelik suçlamaları açıkladı.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, “Bu dava, kripto varlık menkul kıymetleri uygun açıklama yapılmadan sunulduğunda ve satıldığında yatırımcıların karşılaştığı yüksek riski bir kez daha göstermektedir” dedi.

SEC, Sun’a dava açarak kendisini ve diğer sanıkları yasa dışı olarak kripto menkul kıymetleri satmak ve kripto varlıklarındaki işlem hacmini yapay olarak şişirmekle suçladı. Sun ayrıca wash trading yapmakla da suçlandı.

*Wash Trading: Bir yatırımcının piyasada yanıltıcı, yapay bir faaliyet yaratmak için aynı finansal enstrümanları aynı anda satıp satın aldığı bir piyasa manipülasyonu biçimidir.

SEC Başkanı Gary Gensler açıklamalarına şu şekilde devam etti,

İddia edildiği gibi Sun ve şirketleri kayıt dışı teklif ve satışlarında yalnızca ABD’li yatırımcıları hedef almakla kalmamış, yatırımcıların zararına milyonlarca yasadışı gelir elde etmiş, aynı zamanda TRX’te aktif ticaretin yanıltıcı görünümünü yaratmak için kayıt dışı bir ticaret platformunda wash trading koordine etmişlerdir. Sun ayrıca, kendisinin ve ünlü destekçilerinin ünlülere tweet’leri için ödeme yapıldığı gerçeğini gizledikleri bir tanıtım kampanyası düzenleyerek yatırımcıları TRX ve BTT satın almaya teşvik etti.

Bu, SEC’in ünlüleri benzer suçlamalarla ilk kez suçlaması değil. SEC, Kim Kardashian‘ı geçen yıl EthereumMax’in tokenini yasadışı bir şekilde tanıttığı için suçlamıştı.

Piyasa değerine göre on dördüncü en büyük kripto olan TRX token son 24 saatte %14 düşüş gösterdi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

FED’in Faiz Kararı Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

SPACE ID (SID) 2. Airdrop Alma Şansı