içinde ,

SEC Tarafından Onaylanmayan İki Spot Bitcoin ETF’si

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, fiziksel olarak desteklenen iki Bitcoin ETF’sini reddetti. Daha önce spot Bitcoin borsasında işlem gören fonları listelemek için başvuruda bulunan Valkyrie ve Kyptoin, SEC standartlarını karşılayamadı.

Valkyrie ve Kryptoin ETF Reddi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, daha önce spot dijital varlıklarla ilgili diğer finansal araçlarla yaptığı gibi yatırımı reddetmek için aynı argümanları kullandı. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, varlıklar için fiyat belirleyicileri olarak hareket eden borsaların komisyon gereksinimlerine uymadığına inanıyor.

Regülatörler, kriptopara piyasasındaki hemen hemen her varlığın merkeziyetsiz yapısı nedeniyle yapısı gereği imkansız olan hileli manipülasyonları ve hatta volatiliteyi önlemek için merkeziyetsiz ve merkezi borsalara ihtiyaç duyar.

SEC, regülatörlere göre, Bitcoin ile ilgili borsada işlem gören ürünlerin, yatırımcıların çıkarlarına aykırı olan spot piyasanın manipülasyonundan önemli ölçüde etkilenebileceğine inanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, kullanıcıların bu varlıkların ticaretini yapmasına izin veren borsalar düzenleninceye veya  merkezileşinceye kadar, fiziksel olarak desteklenen herhangi bir kripto ETF’sini onaylamaması gerektiğine inanıyor; bu, öngörülebilir gelecekte geçerli bir durum olmayabilir.

Bitcoin ETF

Diğer ETF’ler İçin Bir Şans Var Mı?

2021 yılı neredeyse bitmek üzereyken, piyasa ne yazık ki ABD’den fiziksel olarak desteklenen ilk dijital varlık ürününü görmedi. ETF uzmanlarının belirttiği gibi, SEC büyük olasılıkla spot kripto varlıkları tarafından desteklenen ETF’yi asla onaylamayacaktır.

SEC’in onayını almak için, kriptopara birimi veya dijital varlığın büyük olasılıkla merkezileştirilmesi ve ABD yasalarına göre çalışan bir kuruluş tarafından yönetilmesi gerekir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

KuCoin

RaceFi (RACEFI) KuCoin’de Listelendi: RaceFi (RACEFI) Nedir?

Binance, Auto Burn’ı Tanıttı