içinde

SEC, NVIDIA’ya Para Cezası Verdi

Çip üreticisi devi NVIDIA, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bildirdiği raporda kripto madenciliğinin firmanın olağan oyun odaklı stratejisi üzerindeki etkisini açıklamadığı için 5.5 milyon dolar ceza ödeme konusunda anlaştı.

Şirket, kripto madenciliğinin 2018 mali yılı boyunca çip satışlarından elde edilen gelirlerinde “önemli” bir rol oynadığını açıklamadığı için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 5.5 milyon dolar ödeyecek. SEC, NVIDIA’nın, yatırımcılarına bu başarısının dolaylı olarak firmanın olağan oyun odaklı stratejisinden kaynaklı olduğunu, ancak elde edilen gelirin değişken (volatil) bir sektör odaklı bir ticaretten kaynaklandığını belirtmediğini, böylelikle yatırımcılarını yanılttığı kanısına vardı.

SEC tarafında yapılan açıklamada; “NVIDIA, SEC’in bulgularını ne kabul etti ne reddetti, 5.5 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.”

NVIDIA tarafından bir açıklama gelmezken verilen bu ceza, bildirilen son çeyrek raporunda 7.6 milyar dolar kazanan şirket için oldukça düşük bir miktar.

SEC siber birimi başkanı Kristina Littman, “NVIDIA’nın raporunda belirtmedikleri, yatırımcıları şirketin önemli bir pazardaki operasyonlarını değerlendirmek için kritik bilgilerden mahrum etti” dedi. “Gelişmekte olan teknolojiyi içeren fırsatları takip edenler de dahil olmak üzere tüm şirketler, evraklarını zamanında, eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmelidir.”

2018 yılında, hedef kitlesi bilgisayar oyuncuları olan Nvidia GeForce GTX 580 piyasaya sürüldü, ancak söz konusu ekran kartı oyunculardan ziyade kripto madencileri arasında popüler hale gelmişti. Ancak şirket, kripto madenciliğinin satışları üzerindeki etkisinden hala şüpheliydi.

O yılın kasım ayında, NVIDIA CEO’su Jensen Huang, ekran kartlarına olan talebin düşmesinden sonra, kartın ne kadarı madenciler tarafından kullanıldığını bilmenin imkânsız olduğunu belirtmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Binance Labs’ın Yeni Yatırım Yaptığı ve Henüz Binance’te Listelenmeyen 14 Proje!

Yeni Ethereum Olabilecek 4 Kripto Projesi