in

SEC, NFT Piyasasını İnceliyor

Bloomberg’e göre, SEC bazı NFT’lerin menkul kıymet olarak kategorize edilip edilmeyeceğini belirleyebilmek için NFT piyasasını araştırmaya başladı. (SEC: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu)

Araştırmanın odak noktası, bir tablo veya spor hatırası gibi ögelerin sahipliğini belirtmek için kullanılabilecek NFT’lerin geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için kullanılıp kullanılmadığına odaklanıyor. Bunlar ikincil piyasalarda kâr elde etmek amacıyla kolayca alınıp satılabiliyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, SEC’in icra birimindeki avukatlar, token offering’leri hakkında bilgi talep eden mahkeme celbi gönderdi. Buna karşılık SEC geniş çaplı bir yorum yapmaktan kaçınırken, açıklaması şu şekilde oldu:

“Düzenleyiciden gelen bilgi talepleri her zaman yaptırım eylemlerine yol açmaz.” 

Soruşturma, SEC Başkan Gary Gensler’ın kripto piyasasının düzenlemelere uymasını sağlamak için yaptığı son girişimlerden biri olarak sayılabilir. SEC ve eyalet düzenleyicileri, Şubat’ta BlockFi’ye, müşterilere token’larını ödünç vermek için yüksek faiz oranları ödeyen ürünleri kaydetmediği için 100 milyon dolarlık rekor bir para cezası vermişti.

Artık hemen hemen her alandan sanatçılar, sporcular ve ünlüler NFT’leri piyasaya sürüyor ve pazardaki talebi daha da yükseltiyor. Chainalysis’ten alınan verilere göre, 2021’de NFT’lere bağlı Ethereum blokzincirindeki akıllı sözleşmelere yaklaşık 44 milyar dolar değerinde kripto gönderildi. 2020’de ise bu değer sadece 106 milyon dolar civarındaydı. Talep arttıkça bazı NFT pazarları, telif hakkı teklif eden veya bir işletme için fon toplamayı içerenler, düzenleyicilerin dikkatini çekecek projeleri kaldırmak için adımlar attı.

Buradaki kilit soru, NFT’ler dahil dijital varlıkların menkul kıymet olup olmadığı ve dolayısıyla hisse senetleri ile aynı kurallara tabi olup olmadığıdır. SEC, birçok token’ın kendi yetki alanına girdiğini söylese de, bazı kripto meraklıları, hisse senedi piyasalarını denetlemeye yönelik düzenlemelerin dijital para birimleri için geçerli olmaması gerektiğini savunuyor.

Bazı NFT projeleri dijital varlıkları satarak para topladığı takdirde SEC’in güvenlik yasası kapsamına girebilir. Adını vermek istemeyen kişiler; SEC ile ilgili en büyük endişelerden birinin, NFT’lerin geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için bir kaynak olup olmadığı olduğunu aktarırken, “SEC, varlıkları kolayca alınıp satılabilen birimlere ayırmayı içeren frictional NFT’ler hakkında bilgi arıyor, soruşturma henüz tamamlanmadı” yorumunda bulundular.

SEC’in kripto dostu komisyon üyesi Hester Peirce, gelişen NFT pazarıyla ilgili endişelerini dile getirirken sözlerine şu şekilde devam etti;

“NFT ortamının genişliği göz önüne alındığında, bunun belirli parçaları yetki alanımıza girebilir. İnsanların, NFT’lerin menkul kıymetler düzenleme rejimine girebileceği potansiyel alanları hakkında düşünmesi gerekiyor.”

SEC’in yargı yetkisi yalnızca ABDdeki menkul kıymetler piyasasıyla sınırlıdır. NFT’lere karşı herhangi bir işlem yapmak için öncelikle NFT’lerin veya en azından belirli bir kategorisinin menkul kıymetler olduğunu belirlemesi gerekir. Bir varlığın menkul kıymet olup olmadığına karar vermek için SEC, Howey Testini kullanır.

Kaynak: Bloomberg

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

THORChain (RUNE) Neden Artıyor? Artmaya Devam Edecek mi?

Trava Kurucusu ve CEO’su Minh Nguyen ile AMA Etkinliği