SEC, Kripto Varlık Sektörünü Regüle Etmek İçin Kongre’den Daha Fazla Yetki İstiyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Kongre’den hızla büyüyen kriptopara birimlerini ve pazarını regüle etmek için daha fazla yetki istedi.

Gary Gensler, Colorado’da yıllık üç günlük bir dış politika konferansı olan Aspen Güvenlik Forumu’nda yaptığı konuşmada, “kripto varlıklarla ilgili belirli kurallar iyi bir şekilde yerleşmiştir. Yetkililerimizi gittikleri yere kadar götürdük ve daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz” yorumunda bulundu.

SEC

“Yine de bu alanda bazı boşluklar var: İşlemlerin, ürünlerin ve platformların düzenleyici çatlaklar arasına düşmesini önlemek için ek kongre yetkililerine ihtiyacımız var. Ayrıca bu büyüyen ve değişken sektördeki yatırımcıları korumak için daha fazla kaynağa ihtiyacımız olduğu aşikar.” Kripto varlıklarının spekülatif yatırım etrafında döndüğünü kaydeden Gensler, bunların bir hesap birimi olarak fazla kullanılmadığını ve tek bir kripto varlığının paranın tüm işlevlerini yerine getirmediğini ifade etti.

Bitcoin

SEC’e liderlik etmeden önce Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) dijital para birimleri, blok zinciri ve finansal teknoloji dersleri veren Gensler, SEC’in kripto pazarında yeterli yatırımcı korumasına sahip olmadığını ve “Vahşi Batı gibi” olduğunu ve bu varlık sınıfı, belirli uygulamalarda dolandırıcılık, sahtekarlık ve kötüye kullanımlarla dolu” olduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında ise şunları dile getirdi:

“Kripto varlıklarının nasıl çalıştığı hakkında çok fazla yönelim ve yanlış bilgi var. Çoğu durumda yatırımcılar titiz, dengeli ve tam bir bilgi alamazlar. Bu sorunları çözemezsek, birçok insanın zarar görmesinden endişe ediyorum.”

 

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

DeFi

DeFi Projelerindeki Güvenlik Riskleri

Ethereum

Kripto Topluluğu İçin Büyük Gün: Ethereum London Hard Fork Güncellemesi Nihayet Hazır