Kriptopara

SEC Kongre’den Destek İstedi: Kriptopara Sektörü Regüle Edilmeli!

SEC başkanı Gary Gensler, kriptopara birimlerine yönelik düzenleme çağrısında bulunuyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kriptopara sektörünü regüle etmek istiyor ve Kongre’ye destek için çağrıda bulunuyor. Yakın tarihli bir toplantıda SEC başkanı Gary Gensler, borsaların giderek daha önemli hale geldiğine dikkat çekti.

Yakın zamanda göreve başlayan SEC başkanı Gary Gensler, kriptopara birimlerine yönelik düzenleme çağrısında bulunuyor. Temsilciler Meclisi’ndeki Mali Hizmetler ve Genel Hükümet alt komitesi önünde yakın zamanda yapılan bir toplantıda, bu konunun önemine dikkat çekti.

kriptopara

Alt komiteye “Mevcut sistemimizde boşluklar olduğunu düşünüyorum” dedi. SEC, gelişmekte olan kriptopara sektörünü düzenlemek için özenli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte, “binlerce token var ve kriptopara birimi suçlularına karşı yalnızca 75 eylem getirebildik. Uyumsuz olan daha birçok olay ve durum var.” Ancak, gelişmiş düzenlemelere en büyük ihtiyacı borsalarda görüyor. “Bence en büyük boşluk borsalarda ve bu ‘bazen emtiaların, bazen para birimlerinin’ işlem gördüğü platformlara yatırımcı korumasını getirmek için Kongre ile birlikte entegreli bir şekilde çalışabileceğimizi düşünüyorum.”

kriptopara

Gensler, yatırımcıları korumak için “yol kuralları” oluşturmanın önemli olduğuna inanıyor. New York Menkul Kıymetler Borsası ve Nasdaq gibi geleneksel piyasaları, yatırımcıların yasa dışı uygulamalara karşı korunduğu verimli yönetilen iki piyasa olarak işaret etti. Eski bir CFTC başkanı olan Gensler, ekosistemde ‘kimin ne yaptığını’ belirlemek için eski ajansıyla birlikte çalıştığını söyledi. Gensler, SEC’in karşı karşıya kaldığı sorunlardan birinin yetersiz finansman olduğunu ifade etti. Ajans, 325 milyon dolarlık yıllık bütçesinin sadece %16’sını teknolojiye harcıyor, bu da “muhtemelen bazı büyük firmaların bir ayda, hatta bazılarının iki haftada harcadıklarından daha az.” Gensler daha önce kripto varlıklara övgü yağdırdı ve bunları ödeme yöntemleri için yeni bir düşünce olarak nitelendirdi. Ancak, düzenleyicilerin sektöre ayak uydurmak için gelişmeye ihtiyaçları olduğu konusunda her zaman uyarılarda bulundu. Şu anda, “kriptopara birimi sorunu”, sektördeki rug pull olayları ve aylarca süren SEC-Ripple davasına kadar değişen sorunlarla dolu.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu