in

SEC, Coinbase’i Lend Ürünleri Hakkında Dava Etmekle Tehdit Ediyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yeni bir dijital varlık kredisi piyasaya sürülmesi halinde Coinbase’e dava açacağını açıkladı. Aynı zamanda yöneticilere daha fazla bilgi sağlanması amacıyla kriptopara ticaret platformu Coinbase’e mahkeme celbi yayınladı.

Coinbase bu durum karşısında bir blog yazısı yayınladı. Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal tarafından kaleme alınan yazıda lending konusunda SEC’den yeni bildirim aldıkları yazıyor. Bildiğiniz üzere lending işlemleri kullanıcıların platformdakı belirli dijital varlıklardan faiz kazanmalarına olanak tanıyor. Grewal, yazısının devamında, SEC’nin bu yılın başlarında lend ürünlerini bir menkul kıymet olarak gördüklerini ancak bu sonuca neden veya nasıl vardıklarını söylemediğini açıkladı.

Coinbase

Coinbase bu alandaki ürününü haziran ayında duyurmuştu. İlgili kullanıcılar için ise bir bekleme listesi açarak SEC’nin borsaya resmi soruşturma açmasını istemişti. Grewal bunun üzerine, Coinbase’in lend’i piyasadan uzak tuttuğu ve ayrıntılı bilgi sağlamasına rağmen SEC tarafından neden bir sorun görüldüğünü açıklanmadığını söyledi. Greal, “Hatta şimdi ise yaptıkları açıklamada lend başlatıldığı takdirde dava açılmasını düşündüklerini söylediler.” dedi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong ise bu gelişmeyı “kabataslak bir davranış” olarak niteledi. Twitter hesabından yaptığı açıklama “Neye ve ne zaman izin verilmesi gerektiği konusunda sektöre yazılı olarak herhangi bir fikir vermeyi reddediyor bunun yerine kapalı kapılar ardında yıldırma taktikleri uyguluyorlar.” dedi.

Coinbase uzun süredir kendisini kriptopara birimleri konusunda temkinli ve düzenleme dostu bir kurum olarak gösteriyor ancak SEC’nin kuralların nasıl uygulanması gerektiği konusunda net bir rehberlik vermemesi Coinbase tarafında rahatsızlık veriyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Retro Oyunların Geri Dönmesinin 5 Nedeni

kriptopara

Top 100 Kripto Projesinin Eylül Ayındaki Takvimleri