içinde

SEC-CFTC Kriptoları Denetlemek İçin Birlikte Çalışacak

Amerika’nın önde gelen düzenleyicileri olan SEC ve CFTC, kripto paraları ve platformlarını denetlemek için iş birliği içinde çalışmayı planlıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, personelinden menkul kıymetlerin ve menkul kıymet dışı işlemlerin iç içe geçtiği platformları düzenlemenin yollarını bulmak için Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ile birlikte çalışmasını istiyor.

SEC, hisse senedi ve tahvil gibi yatırım ürünleri olan menkul kıymetleri düzenlemekle görevlidir. Öte yandan CFTC, emtia vadeli işlemlerini düzenler. Çoğu durumda, gerçek emtialar asla transfer edilmez, bunun yerine nakit olarak ödenir.

kriptopara Binance Coin

Rol farklılıklarına rağmen kripto konusunun artık iki düzenleyici için ortak bir zemin olacağını belirten SEC Başkanı Gary Gensler, yatırımcıları dolandırıcılıktan korumak için kripto para piyasasının gözetimini artırmayı planladığını aktardı. 

Gensler, ABD’deki kripto borsaların yasal olarak faaliyet gösterebilmesi için SEC’e kayıtlı olması gerekeceğini belirtti. SEC Başkanı Gensler bu konuya yönelik “Bu kripto platformları, geleneksel düzenlenmiş borsalara benzer roller oynuyor. Dolayısıyla yatırımcıların da aynı şekilde korunması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan SEC, yatırımcılara yönelik riskleri en aza indirmek amacıyla kuruluşların saklama hizmetini ayrıca ele alacak. 

Coinbase ve Binance, ABD menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlanan önde gelen dijital varlık borsalarından bazıları. Bu hafta, bir ABD federal yargıcı, Binance aleyhindeki suçlamaları reddetti. Hâkim, merkezi Cayman Adaları’nda olduğu için bu tür yasaların Binance için geçerli olamayacağını belirtti.

Gensler’e göre, hisse senedi ve sabit getirili piyasalar çoğunlukla kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılmakta. Öte yandan borsalar, bir komisyoncu olmadan platformda doğrudan alım satım yapan milyonlarca bireysel müşteriye sahip. Bu nedenle SEC, kripto ticaret platformlarını, borsalara benzer şekilde ele alacak.

Gensler ayrıca stablecoin’leri ve bunların yasadışı faaliyetleri kolaylaştırmadaki iddia edilen rollerini de ele alarak, “Kriptodan kriptoya işlemler, kullanıcıların geleneksel bankacılık sisteminin etrafından dolanarak kara para aklamayı, vergileri ve uyumluluğu izlemeyi zorlaştırıyor” yorumunda bulundu. 

Diğer taraftan ortak bir SEC-CFTC kayıt ve düzenleme süreci, belki de borsalara başvurabilecekleri tek bir düzenleyici otorite vererek bazı karışıklıkları ortadan kaldırabilir. 

Mart ayının başında, Başkan Joe Biden dijital varlıklarla ilgili başkanlık emrini imzalamıştı. Emir, SEC ve CFTC gibi kurumların tüketicileri korumayı ve piyasa bütünlüğünü güçlendirmenin yolları konusunda rapor hazırlamasını da talep ediyordu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Birleşik Krallık, Stablecoin Ödemelerine İlişkin Düzenleme Getiriyor

TitanSwap (TITAN) ve IndiGG (INDI) KuCoin’de Listeleniyor: TITAN ve INDI Nedir?