in ,

SEC, BNB Hakkında Soruşturma Başlattı! BNB Düşüşe Geçti!

SEC, Binance borsasının BNB’sinin 2017 yılındaki satışına ilişkin soruşturma başlattı.Dünyanın beşinci en büyük kripto para birimi olan BNB, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) incelemesine girdi.

2017’den beri aradan geçen beş yılın ardından SEC, Binance’in 2017 BNB token satışıyla menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediği konusunda bir soruşturma başlattı. BNB, SEC soruşturmasına giren Ripple’dan (XRP) sonra ikinci büyük kripto para birimidir. Bu, dünya genelinde ve ABD’de halihazırda büyük düzenleyici engellerle karşı karşıya olan Binance için endişe verici bir gelişme olabilir. Binance, Bloomberg’e yaptığı açıklamada süreç hakkında detaylı bilgi vermekten kaçındı. Binance CEO’su CZ ise henüz net bir açıklama yapmadı.

Binance kripto borsası ayrıca, yetkililerle ilişki kurmaya ve düzenleyiciler tarafından belirlenen tüm gereksinimleri karşılamaya devam edeceklerini belirtti. BNB, bu yazının hazırlandığı sıralarda 46 milyar $ son 24 saatteki %8.63 düşüşle 282.97 $’dan işlem görüyor.

2017 yılında Binance kripto para borsasının lansmanının temel taşı olarak hizmet eden BNB ICO’su, federal düzenleyiciler tarafından yeniden inceleniyor.

Tom Schoenberg ve meslektaşları tarafından 6 Haziran’da bir Bloomberg raporunda belirtilen anonim kaynaklara göre; SEC, menkul kıymetler düzenlemelerinin olası ihlalleri için borsanın BNB’sini gözden geçiriyor. Binance, 2017’deki lansmanından bu yana, işlem hacmi açısından piyasadaki açık ara en büyük kripto para borsası haline geldi.

SEC soruşturmasıyla ilgili haberler, Reuters’in haber servisinin 2017 ve 2021 yılları arasında Binance aracılığıyla en az 2.35 milyar dolarlık yasadışı fonun aklandığını iddia ettiği bir soruşturmanın sonuçlarını yayınlamasıyla birlikte geldi.

Binance

Binance, son zamanlarda ABD’de bazı düzenleyici sorunlarla karşı karşıya kalmış durumda bulunuyor. Binanca, SEC dışında, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (Commodity Futures Trading Commission – CFTC), İç Gelir Hizmetleri (Internal Revenue Services – IRS) ve Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan çeşitli soruşturmalarla mücadele ediyor.

İddiaya göre yakın tarihli bir rapor, dünyanın en popüler kripto para borsası olan Binance’in 2.35 milyar dolarlık bir kara para aklama planına yardım ettiğini gösteriyor. Kaynaklar, son SEC soruşturmasında bunun menkul kıymetler düzenleyicisinin şirkete dava açmasına yol açmayabileceğini de söyledi. Ancak bu, herhangi bir sonuca varılmadan önce BNB’nin de Ripple’ın kaderini ve yıllarca süren mahkeme davalarını yaşayabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca; SEC, Binance ile ilgili BNB’nin ötesinde Binance’in ekibinin olası ticari suistimalleri ve 2019’da kurulan bir Amerikan iştiraki olan Binance.US’nin küresel muadilinden uygun şekilde uyarlanıp uyarlanmadığını araştırıyor. Kaynaklardan birine göre; SEC, Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya bağlı piyasa yapıcı şirketleri de inceliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

New York Senatosundan Madenciliğe Yönelik Karar

KoinSaati Akademi: Binance Coin (BNB) Nedir?