in ,

SEC, Bitcoin’e (BTC) Yatırım Yapan Şirketleri Kapsayan ETF’yi Onayladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) kriptopara yatırımcılarını umutlandıran bir adıma imza attı. Doğrudan bir Bitcoin ETF’si olmasa da, Bitcoin’e yatırım yapan şirketleri içeren bir ETF önerisini onayladı.

SEC, uzun zamandır onlara sunulan sayısız Bitcoin ETF tekliflerini reddediyor. Nedeni ise SEC bu ETF’lerin, yatırımcıları koruma ve risk yönetimi açısından yeterli olmadığı kanaatinde. SEC’in onayladığı bu ETF ise, Bitcoin ETF’sinin onaylanması adına önemli bir adım olarak görülüyor. Daha spesifik olmak gerekirse, SEC, Bitcoin’e yatırım yapan şirketlerin performansını takip eden “Volt Bitcoin Revolution ETF” isimli ETF’yi onayladı.

ETF

ETF teklifi, Volt Bitcoin Revolution ETF adıyla dört ay önce Volt Equity tarafından sunuldu ve SEC, fikir birliğine vararak önerilen ETF’nin onaylanması yönünde görüş bildirdi. Böylelikle, yatırımcılar Bitcoin satın almadan ona dolaylı yoldan yatırım yapabilecek.

Bitcoin’e Yatırım Yapan Şirketler

Doğrudan bir Bitcoin ETF’si olmadığı için, ona en yakın şey olma unvanını taşıyor. ETF’ye dahil edilecek kuruluşlar, Bitcoin Devrimi Şirketleri olarak tanımlandı. Bunun nedeni, bilançolarının büyük bir bölümünü dijital paralara ayırmaları, madencilik veya o sektörü yakından ilgilendiren çalışmalara ilgi göstermelerinden kaynaklanmaktadır.

ETF

Fon, varlıklarının en az %80’ini doğrudan veya opsiyonlar yoluyla Bitcoin ile uğraşan yerli ve yabancı firmalara yatıracak. Bitcoin Devrimi Şirketlerinden birinin, son birkaç yılda satın aldığı 5 milyar doların üzerinde BTC’ye sahip olan MicroStrategy’nin de dahil olduğunu belirtelim. Yaklaşık 30 önemli şirketi barındıran ETF içerisinde Tesla, PayPal gibi şirketler de bulunuyor.

ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası Arca’da BTCR kodu ile temsil edilecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Altered State Machine Ekibi ile AMA Etkinliği

KuCoin

YIELD App (YLD) Kucoin’de Listeleniyor: $YLD Nedir?