in , ,

SEC, Binance ve CZ’ye Dava Açtı!

SEC, ABD menkul kıymetler yasası ihlallerini gerekçe göstererek Binance ve CEO Changpeng Zhao’ya dava açtı. 

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından hazırlanan bir federal mahkemeye göre Binance $BNB ve CEO’su Changpeng Zhao, ABD kurallarını çiğnemekle suçlandı. İddiaya göre Binance, milyarlarca doları müşteri fonlarıyla karıştırdı ve bu varlıklar gizlice CZ tarafından kontrol edilen ayrı bir şirkete gönderdi. SEC, şirketin diğer ihlallerin yanı sıra kayıt dışı borsalar işleterek, ticaret kontrollerini yanlış beyan ederek ve kayıtsız menkul kıymetler satarak yatırımcı koruma kurallarını çiğnediğini iddia etti.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, “Zhao ve Binance kuruluşlarının kapsamlı bir aldatma, çıkar çatışması ve kanundan hesaplı bir şekilde kaçınma ağına girdiğini iddia ediyoruz” dedi.

“Kamu, zor kazanılmış varlıklarından herhangi birini bu yasa dışı platformlara veya bu platformlara yatırmaktan sakınmalıdır.”

Binance, SEC ile “yasaların izin verdiği ölçüde” mücadele etmeye hazır olduğunu aktardı. Binance CEO’ su CZ, Twitter’dan konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Dava, Mart ayında ABD türevleri izleme kuruluşu tarafından Binance ve Zhao’nun rutin olarak kurallarını çiğnediği iddiasıyla açılan bir davanın ardından geldi. O sırada borsa ve Zhao uyum çabalarını savundular SEC’in açtığı davayı hayal kırıklığı olarak nitelendirirken aynı zamanda düzenleyicilerle çalışmaya devam etme taahhüdünde bulundular.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Bitcoin

Haziran-Ağustos Dönemi BTC Tahminleri

SEC, Coinbase’e Dava Açtı!