in

SEC Başkanı, Kripto Regülasyonları Hakkında Konuştu

SEC Başkanı Gary Gensler, Yahoo Finance’de kripto regülasyonları hakkında konuştu. Odak noktasına kripto piyasasında yaşanan dalgalanmaları alan Gensler, SEC’in önceliğinin yatırımcıları korumak olduğunu aktardı. 

Kamuoyundan para toplandığı takdirde bir varlığın menkul kıymet olarak kabul edilebileceğinin altını çizen ve Bitcoin’i menkul kıymet olarak görmeyen SEC Başkanı Gensler, Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısının yatırımcıları olumsuz olarak etkilediğini ve SEC’in bu noktada yatırımcıları koruyan adımlar atmak için çalışmalar başlattığını aktardı. 

“Büyük stablecoin’lerin hepsi kripto para borsaları tarafından yönetiliyor. Yüzde 20 oranlarında faiz veren kripto para platformları var ve bu getiriler gerçek olamayacak kadar heyecan verici. Ancak SEC, kripto para piyasasını regüle etmek için tüm yetkisini kullanabilir.” 

Gensler birçok platformun regüle edilmeyişini, yatırımcıların para kaybetmesinin ve çoğu yatırımcının piyasa koşullarına karşı korunmasız olmasının nedeni olarak  görüyor.

“Bizim SEC olarak kurallarımız var ve açık. Örnek olarak BlockFi ile regüle olmamalarından ötürü ceza anlaşması yaptık. 600 binden fazla sayıda müşterileri olduğunu gördük.”

Bitcoin’i menkul kıymetler listesine dahil etmediğini yineleyen Gensler, SEC olarak sabit olan, olmayan ve diğer birçok token projesi ile ilgilendiklerini ve takibinde olduklarını aktardı. “Bu tür token’lar için de “poker çipi” demiştim. %99’undan fazlası ‘insider’ bilgi ile yönetiliyor.” dedi. En büyük sabit coin’lerin neredeyse hepsinin kripto para borsaları tarafından yönetildiğini hatırlattı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Celsius Network İflas Başvurusunda Bulundu

Bitcoin – FED – Rekor Enflasyon Üçlüsü