içinde

SEC Başkanı Kripto Düzenlemeleriyle İlgili Yeni Açıklamalar Yaptı!

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto düzenlemelerine ilişkin SEC’den ne beklenmesi gerektiğini anlattı ve yeni açıklamalar yaptı.  

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto düzenlemesi konusunda SEC’den neler beklenebileceğini özetledi. “Yatırımcı korumasını özelleştirebileceğimiz muafiyet yetkilerimizi kullanmak için Kongre’den sağlam yetkilerimiz var” dedi.

SEC’in Kripto Düzenleme Çalışmaları

SEC Başkanı Gary Gensler, perşembe günü Yahoo Finance Live ile yaptığı röportajda ABD’nin kripto düzenlemesi hakkında SEC’ten neler beklemesi gerektiğini özetledi. Gensler’e “Önümüzdeki aylarda kripto düzenleyici cephesinde SEC’den ne bekleyebiliriz?” diye soruldu. Gensler şu yanıtı verdi:

“Daha geniş anlamda çeşitli hizmet sağlayıcılarla çalışıyoruz. Dolayısıyla, SEC’de borsalar, borç verme ve broker’lar olmak üzere bu üç alanın her birinde çalışıyoruz ve endüstri katılımcıları ile uyumluluğun nasıl sağlanacağı veya bir kısmının nasıl değiştirileceği hakkında konuşuyoruz.”

Gensler, kripto borsalarına, trade platformlarına ve borç verme platformlarına defalarca anlaşma şansının verildiğini vurguladı.

SEC’in Kongre’den yatırımcıları daha iyi korumak için bazı kuralları değiştirme yetkisine sahip olduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

“Yatırımcı korumasını özelleştirebileceğimiz muafiyet yetkilerimizi kullanmak için Kongre’de en sağlam yetkilerimiz var.”

Gensler, SEC’in token’lar için olası senaryoları bile uyarlayabileceğini ve tüm açıklamaların kripto ihraççıları için geçerli olmadığını da sözlerine ekledi. Gensler ayrıca şunları söyledi:

“Token’lara, stablecoin’lere ve diğer kripto paralara da bakıyoruz. Ayrı olarak, banka düzenleyicileri ve CFTC’deki arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızla görüşmelerimiz var.”

SEC Başkanı, “Bitcoin’in güvenlik dışı bir token olduğunu” yineledi, güvenlik sorunu yaşayan token’larla SEC’in Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) bilgi göndereceğini ve “elinden gelenin en iyisini yapacağını” da sözlerine ekledi. Haziran ayında Gensler, Bitcoin’in bir emtia olduğunu ancak Ethereum da dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri hakkında yorum yapmayacağını söylemişti.

SEC Başkanı, mayıs ayında kripto paraların düzenlenmesi için “tek bir kural kitabı” önerdi. O sırada, CFTC’deki meslektaşlarıyla bir düzenleme üzerinde çalıştığını ve dijital varlıkların ticaretinin yeterli güvencelere ve şeffaflığa sahip olmasını sağlamak için resmi bir anlaşma olacağını belirtti.

Terra (LUNA) ve stablecoin’i TerraUSD’nin (UST) çöküşünün ardından Gensler, birçok kripto para biriminin başarısız olacağı konusunda uyardı. Ayrıca, Celsius Network para çekme işlemlerini dondurduktan sonra yatırımcıları “gerçek olamayacak kadar iyi” kripto ürünleri konusunda uyardı.

SEC şu anda Celsius’u hesapları dondurma kararı konusunu araştırıyor. Kripto firması geçen haftalarda iflas koruması için başvuruda bulundu. SEC ayrıca Do Kwon’un Terraform Labs ve UST’sini de araştırıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin (BTC) Yükselişleri Devam Edecek mi? Güncel Teknik Analiz

Otherside Litepaper’ı Yayımlandı!