içinde

SEC Başkanı Gensler’den Kripto Yorumu! Yeni Düzenleme mi Geliyor?

SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Başkanı Gary Gensler 16 Mayıs Pazartesi günü kripto piyasasının, yatırımcıları Terra gibi projelerden korumak için daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Gensler, kripto platformlarını LUNA ve UST olayında olduğu gibi yatırımcıların para kaybetmesine yol açan bilgileri yeterince açıklamamakla suçluyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para birimlerinin yüksek düzeyde spekülatif olduğuna ve çoğu faaliyetin yalnızca belirli sayıda ticaret platformunda gerçekleştiğine inanıyor. Bu nedenle, kripto para platformlarının ve token ihraççılarının bir dizi kural ve açıklama yoluyla perakende yatırımcıları ve kurumları korumak için SEC ile birlikte çalışmasını tavsiye ediyor.

 

Gary Gensler: ”Yatırımcıları korumak için kripto kuralları ve açıklamaları gerekli.”

Financial Industry Regulatory Authority’nin Washington’daki yıllık konferansında konuşan Gensler, Reuters’in bir raporuna göre; sadece birkaç kripto para platformunun piyasayı kontrol etmesi nedeniyle kripto piyasasının merkeziyetsiz hale gelemediğini iddia etti. Ayrıca; bu kripto para platformlarının ve şirketlerinin, bilgileri yatırımcılara açıklaması gerekiyor.

Açıklamalar, yatırımcıların bir kripto ticaret platformunun kendilerine karşı ticaret yapmadığına ve cüzdanlarda saklanan varlıkların aslında onlara ait olduğuna inanmalarına yardımcı olacaktır. SEC Başkanı Gary Gensler, şunları söyledi:

Bizim temel pazarlığımız şudur: Yatırım yapan halk, aldıkları risk konusunda seçimlerini yapabilir; ancak tam ve adil bir açıklama olması gerekiyor ve insanların halka yalan söylememesi gerekiyor.

SEC’in, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinde trade yapan yatırımcıları korumak için Commodity Futures Trading Commission (Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu) ile birlikte çalıştığını söyledi. Kripto platformları; dolandırıcılık önleme, manipülasyon önleme ve yatırımcıları korumak için ön çalışmalar yürüterek temel piyasa ilkelerini takip etmelidir.

Gary Gensler, kripto yatırımcılarının henüz iyi korunmadığını ve daha fazla korumanın yatırımcıların piyasaya olan güvenini artırabileceğini düşünüyor.

SEC Başkanı Gensler’in yorumları, LUNA ve UST krizinin ardından geldi. Terra’nın UST stablecoin’inin ABD doları sabitini kaybetmesi, yatırımcıların milyarlarca dolar kaybetmesine yol açan bir kripto piyasası çöküşüne neden oldu.

SEC Başkanı Gary Gensler, stablecoin’ler çeşitli kripto para birimlerinin trade işlemlerinde kullanıldığı için stablecoin’lerin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor. Gensler, her zaman için kripto para sektörünü düzenlemek ve menkul kıymet tanımını uygulamak için güçlü bir savunucu olmuştur. Gary Gensler, kripto platformlarının yatırımcıları korumak için SEC ile işbirliği yapmalarını istiyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin (BTC)

Wrapped Token Nedir?

Binance, Elon Musk

Elon Musk: ABD 18 Aya Kadar Sürebilecek Durgunluk İçinde