in

Scroll, Pre-Alpha Testnet’ini Duyurdu

Ethereum blok zincirinde Layer 2 çözümleri sunan Scroll bir yıldan uzun sürede inşa edilen zkEVM tabanlı zkRollup’larını harici test kullanıcıları için testnet’lerini yayınlıyor. Erken test kullanıcısı olmak istiyorsanız, erişim için signup.scroll.io adresinden kaydolmalısınız.

Pre-Alpha Testnet’inde Neler Var?

Bu ilk sürümde, Scroll tarafından işletilen özel (private) bir PoA Ethereum fork’u (testnet L1) üzerinde çalıştırılacak. Bu özel zincirin üzerinde, aşağıdaki özellikleri destekleyen bir Scroll L2 testnet’i çalıştırılacak:

  • Kullanıcılar, Metamask gibi bilindik web arayüzlerine sahip Uniswap fork’u gibi birkaç önemli demo uygulamasıyla etkileşime geçebilecek.
  • Kullanıcılar, blok tarayıcısı aracılığıyla Scroll testnet’inin durumunu takip edebilecekler.
  • Scroll, sınırsız okuma işlemlerini (örneğin, hesapların durum bilgileri) ve önceden konuşlandırılmış demo uygulamaları içeren kullanıcı tarafından başlatılan işlemleri (örneğin, ERC-20 token’larının transferleri veya token takaslarını) destekleyen bir node çalıştıracaktır.
  • Roller’lar, dengeli bir sürüm sunabilmek için zkEVM devrelerinin bir kısmı için validity proof’lar (geçerlilik kanıtları) oluşturacak ve birleştirecek.
  • Bu testnet L1 ve L2’ler arasında bir akıllı sözleşme köprüsü aracılığıyla varlıkların köprülenmesi etkinleştirilecek, ancak bu sürümde rastgele mesaj geçişi desteklenmeyecek.

Scroll’un pre-alpha testnet’i, ilk kullanıcıların ve geliştiricilerin altyapıyla etkileşim kurması ve Scroll’da dapp iş akışlarını deneyimlemesi için ilk şansları olacak. İlerde node altyapısı ölçekledikçe, performansa dayalı bazı kısıtlamalar gevşetilecek ve daha fazla test kullanıcısı eklenecek.

Scroll için Sırada Ne Var?

Pre-alpha testnet’inden kısa bir süre sonra, daha geniş ve izne gerek duyulmayan bir alpha testnet’i yayınlanacak. Bu, halka açık bir Ethereum testnet’inde konuşlandırılacak ve halka açık olacaktır. Aşağıdaki özellikler eklenebilir:

  • Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler eklemesine izin vermek
  • Herkesin bir arşiv Scroll node’unu çalıştırmasına izin vermek
  • Zincir üzerinde (on-chain) doğrulanacak zkEVM kanıtının daha fazla parçasını oluşturma ve toplamak

Kaynak: Mirror – Scroll.eth

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Celsius, İlk İflas Duruşmasına Çıktı! Madencilik Odaklı Yeniden Yapılanma Planı Ne?

Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) Teknik Analizleri I 19.07.2022