in

Scrabble ve Tarihi

Büyük Buhran sırasında, Alfred Mosher Butts adında, o zamanlar işsiz bir mimar bir masa oyunu icat etmeye karar verdi. Biraz pazar araştırması yaptıktan sonra oyunların üç kategoriye ayrıldığı sonucuna vardı: zar ve tombala gibi sayı oyunları; satranç ve dama gibi oyun taşlarının hareket ettirildiği ve anagramlar gibi kelime oyunları.

Butts, çapraz bulmacaların ve anagramlar gibi oyunlarda, oyuncuların kelime becerilerine ek olarak şans unsurlarını birleştiren bir oyun yaratmak istedi. Oyun başlangıçta Lexico olarak adlandırıldı, ancak Butts sonunda oyunu “Criss-Cross Words” olarak adlandırmaya karar verdi.

Butts, İngilizcede 26 harfin her birinin ne sıklıkta kullanıldığını hesaplamak için The New York Times’ın ön sayfasını inceledi. Ünlülerin ünsüzlerden çok daha sık kullanıldığını ve E’nin en sık kullanılan sesli harf olduğunu keşfetti. Butts, kullanım sıklığını belirledikten sonra her harfe farklı puan değerleri atadı ve her harften kaç tanesinin oyuna dahil edileceğine karar verdi.

S harfinde bir sorun vardı. Sık sık kullanılmasına rağmen, Butts çoğulların kullanımını sınırlamayı umarak oyuna sadece dört tane S eklemeye karar verdi. Sonuçta, oyunun çok kolay olmasını istemiyordu!

Butts’ın İngilizceye ilişkin temel kriptografik analizi ve tahtadaki kare dağılımı, neredeyse üç nesil ve oynanan milyarlarca oyun boyunca geçerliliğini korumuştur.

İlk Criss-Cross Words oyununun tahtaları, mimari çizim ekipmanı ile elle çizilmiş, çizimler elle çoğaltılmış ve katlanır dama tahtalarına yapıştırılmıştır. Tahta üzerindeki kareler, benzer şekilde elle çizilip, daha sonra çeyrek inç (6,35 milimetre) balsa ağacından yapılmış bir tahtaya yapıştırıldı ve tahtadaki karelere uyacak şekilde kesildi.

Butts’ın oyununu yerleşik oyun üreticilerine satmaya yönelik ilk girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı, ancak pes etmedi. O ve ortağı, oyunu seven girişimci James Brunot, oyunun kurallarını ve tasarımını geliştirdi ve adını Scrabble olarak değiştirdi. “Çılgınca el ile aramak” anlamına gelen isim, 1948’de ticari marka haline geldi.

İlk Scrabble “fabrikası”, Dodgington, Connecticut’ta terk edilmiş bir okul binasıydı. Harfler ahşap parçalara birer birer damgalanmıştı. Daha sonra oyun tahtaları, kutular ve ahşap parçalar başka yerlerde yapıldı ve montaj ve nakliye için fabrikaya gönderildi.

İlk dört yıl bir zor geçti. 1949’da Brunot 2.400 set yaptı ve 450 dolar kaybetti. Oyun işinde sık sık olduğu gibi, Scrabble buna devam etti ve karşılaştırmalı bir avuç tüketici arasında yavaş ama istikrarlı bir popülerlik kazandı. Sonra 1950’lerin başında, efsaneye göre, Macy’s başkanı oyunu tatilde keşfetti ve mağazası için biraz sipariş etti. Bir yıl içinde herkesin “herkeste bir tane olmalı” seviyesine erişti ve Scrabble setleri ülke çapındaki mağazaların raflarında yerini aldı.

1952’de Brunot, oyun üretimini, artan ilgiyi karşılayacak kadar hızlı yapamayacaklarını anladılar. 1867’de kurulan tanınmış bir oyun üreticisi olan Selchow ve Righter Company’ye oyunları Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da pazarlamak ve dağıtmak için lisans verdiler.

Selchow ve Righter bile Scrabble oyununa olan yoğun talebi karşılamak için üretimi hızlandırmak zorunda kaldı. Ulusal gazetelerde, dergilerde ve televizyonlarda bununla ilgili haberler çıktıkça, herkesin bir an önce bu oyun setine sahip olunması gerektiğini düşünüyordu. 1972’de Selchow ve Righter, Brunot’tan Scrabble ticari markasını satın aldı ve böylece onlara Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki tüm Scrabble markalı ürünleri ve eğlence hizmetlerinin tün haklarını verdi.

Kaynak: UltraBoardGames

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

ABD ve Kazakistan, Çin’den Bitcoin Madenciliği Liderliğini Aldı

KuCoin

Tidal Finance (TIDAL) Kucoin’de Listeleniyor: $TIDAL Nedir?