in ,

Scam Coin Almamak için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kriptopara, Bitcoin

Scam coin, kripto para birimi olarak görünen ama aslında dolandırıcılık amacıyla oluşturulmuş olan dijital varlıklara verilen isimdir. 

Bu varlıklar, genellikle yüksek bir getiri vaadiyle pazarlandıkları için insanların ilgisini çekmeyi amaçlar. 

kripto, hack, zincir

Kripto para birimlerinin piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana birçok scam coin piyasaya sürüldü. En yaygın olarak kullanılan scam coin türleri arasında ponzi şemaları, piramit şemaları ve pump ve dump şemaları gibi yöntemler yer almaktadır. 

Genellikle açık kaynak kodlu blok zincir ağları üzerinde oluşturulan scam coin’ler, reklam veya dijital platformlar üzerinden pazarlanarak yatırımcıların ilgisini çekmeyi amaçlar. Yatırımcıların para yatırmasını sağlayan dolandırıcılar, bu paraları kullanarak diğer yatırımcıları dolandırabilir ya da ortadan kaybolabilirler. Böyle durumlarda projeye yatırım yapan kullanıcılar varlıklarını geri alamayabilirler. 

Scam Coin Nasıl Anlaşılır? 

Scam coin, proje ekibinin gerçekliği ve kontratların incelenmesi ile birlikte anlaşılabilir. Yatırımcılar, kripto paralara yatırım yapmadan önce projenin nasıl ortaya çıktığını iyice araştırmalı ve vadedilen teknolojiyi incelemelidir. Kısa vade içerisinde yüksek kazanç vadeden projeler, genellikle scam coinlerden oluşur. O yüzden yüksek getiri vadeden kripto para birimlerine dikkat etmelisiniz. 

Scam coin projeleri tarafından dolandırılmamak için açık kaynak kodlu blok zincir ağları üzerinde yapılan, doğrulanmamış veya yeterince tanınmamış bir ekip tarafından oluşturulan ve uygun olmayan yanıltıcı reklam yapan varlıklara dikkat etmelisiniz. 

Scam coin projelerine maruz kalmamak için güvenilir kripto para borsaları üzerinden yatırım yapmanız da oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden yatırım yapmadan önce muhakkak o projenin detaylarını inceleyin ve güvenilir borsalar üzerinden yatırımlarınızı gerçekleştirin. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto Paralar Neden Sert Düştüler? Bundan Sonra Ne Bekleniyor?

Launchpad Nedir? Nasıl Çalışır?