Kelime anlamı ile, yüzmek, tıraşlamak, kazımak anlamına gelen Scalping, borsalarda kavramsal olarak benzer bir anlam taşımaktadır. Yapılan trade işlemlerinin hacmine göre anlık kazançlar sağlamak için kullanılan kısa vadeli bir trade stratejisidir. Küçük ölçekli trader’ların üzerinden, büyük ölçekte kazançlara getirmek için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Daha detaylı anlatmak gerekirse, günlük trade işlemlerinin en kısası olan scalping, gün içinde yoğun bir şekilde yapılan trader’ların yarattığı hacim üzerinde, borsaya hızlı giriş-çıkışlar ile küçük kazançlar elde edilerek yapılan işlemdir, bir nevi günlük borsanın üzerinde biriken kaymağı sıyırmak gibi örneklendirebiliriz.

Scalping Kavramı Nedir?

Scalping yapanlar, volatil marketlerdeki büyük hareketler yerine, küçük artışlardan faydalanan kar odaklı hareketleri daha kolay ve daha az riskli bulurlar. Bu hareketleri yapabilmek için fiyat hareketleri ve zaman çerçevesinde kısa pozisyonlar almak önemlidir.

Scalping işlemi ciddi bir disiplin gerektirir. Ön görülen hedefe ulaşıldığında, daha fazla kazanılması beklenmeden pozisyondan çıkılır. Ayrıca bu işlem büyük kazançların fırsat maliyetini gerektirir. Eğer ön görülen fırsat maliyeti sizin için kolay kabul edilemiyorsa, bir başka deyiş ile daha çok kazanama gibi bir hedefiniz var ise scalping yöntemi size göre olmayabilir. Kazançda olduğu gibi, scalping işlemine başladığınız trend eksi yönlü ilerliyorsa, trendin dönmesini beklemeden işlemden çıkmak gerekir.

Scalping İşlemi İçin Piyasa Analizi

Bu işlem temel analizden çok teknik analiz yöntemleri ile desteklenebilecek bir yöntemdir. Geçmişe dönük fiyat hareketlerini göz önünde bulunduran scalping işlemcileri, günlük fiyat ve satış hareketlerini gözlemleyebilir ve bunlara bağlı olarak, gerekli destek ve direnç seviyelerini belirleyerek işleme giriş ve çıkış noktalarını belirleyebilirler. Temel analiz ise daha uzun vadeli işlemler için bilgi edinmemizi sağlayan bir başka yöntemdir ve bu tarz kısa işlemlerde çoğunlukla kullanılmaz.

Scalp işlemi yapanlar firmanın/tokenin değerini sert biçimde etkileyebilecek haberler ya da etkinleri takip ederek pozisyon alabilirler. Bazı durumlarda, bunun gibi temel analiz değerlerindeki kısa süreli değişiklikleri de değerlendirseler de daha önce de değindiğimiz gibi teknik analiz Scalping işleminin en önemli kısmıdır.

Scalping traderlar’ı iki yaklaşım ile karşımıza çıkmaktadır: Kendi kararları ile (discretionary) işlem yapanlar ve sistematik trader’lar. Sistematik scalping yapanlar, kendi kararları ve dürtüleri ile hareket etmek yerine çeşitli bilgisayar programları kullanırlar ve kararları bilgisayarların vermesine izin verirler. Diğer yöntem ise, sürekli takip gerektirir ve istenilen hedeflere ulaşıldığında kişinin kendi kararını vermesi gerekmektedir.

scalping

Bahsettiğimiz bu iki yöntemin en büyük farkı sistematik işlemlerde hırs, daha fazlasını isteme arzusu gibi insani duygulara kapılmadan yapılması gereken işlemlerin yapılabilmesidir. İnsan faktörü, duygular, istekler bazen doğru noktada pozisyondan çıkmamıza engel olabilir ve bu sebeple kazancımızı istediğimiz seviyede alamadığımız gibi kayıplar da yaşayabiliriz.

Scalping Ve Günlük işlemler Arasındaki Farklar

Gün içinde yapılan al-sat işlemleri ile scalping işlemler benzer konseptler olsalar da aynı anlama gelmemektedirler. Tüm scalping işlemleri günlük işlem olarak düşünülebilir fakat tüm günlük işlemler scalping olarak kategorize edilemezler.

Günlük işlemler, borsaların açık olduğu zaman dilimleri arasında, olabilecek maksimum süre içinde açık tutulabilir. Fakat scalping işlemleri genellikle dakika ya da saniye pencereleri içinde açılır ve kapanırlar.

Özet ile; scalping ciddi disiplin isteyen, bilgisayar programları ile otomatikleştirilebilen, dakika ya da saniye bazında işlemlerin yapıldığı, günlük trade işlemlerinin en kısa formudur. Scalping için en önemli gereksinim, yeterli seviyede teknik analiz bilmek ve hedefleri iyi belirlemektir. Ayrıca küçük kazançlar ile eldeki birikimin arttırılmasının temel amaçlardan birisi olduğu da her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Resources (Kaynaklar)

  1. https://www.thebalance.com/introduction-to-scalping-1031052
  2. Scalping, Swing and Long-Term Trading Strategies: A Complete Guide.” Accessed Sept. 24, 2020.
  3. CME Group. “Fundamental Analysis vs Technical Analysis.” Accessed Sept. 24, 2020.
  4. Catana Capital. “Fundamental vs. Technical Analysis – Beginner’s Guide With Pros and Cons of Each Investment Analysis Method.” Accessed Sept. 24, 2020.
  5. Systematic vs. Discretionary CTA’s: Understanding Each Investment.” Accessed Sept. 24, 2020.

Bahtiyar Büyükduman tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü Mezunu olan Bahtiyar, profesyonel kariyerini F&B Müdürü ve Executive Chef olarak devam ettirmektedir. 2021 yılında Kripto sektörü ile ilgilenmeye başlamıştır.

ADA, Cardano

14 Mayıs 2021 Tarihli ADA Ve BNB Teknik Analizi

Tether

Tether (USDT), İlk Kez Rezervlerini Detaylı Olarak Açıkladı