in

Satoshi Nakamoto Döneminden Bir Bitcoin Cüzdanı 9 Yıl Sonra Aktif Hale Geldi

Bitcoin

Yaklaşık dokuz yıldır uykuda olan bir Bitcoin cüzdanı gizemli bir şekilde aktif hale geldi. 616 BTC içeren dijital cüzdan, Bitcoin’in Satoshi Nakamoto adlı yaratıcısının en son çevrimiçi olduğu zamana kadar uzanıyor. Cüzdandaki Bitcoin’lerin değeri en son kullanıldığından beri yaklaşık 8.000 dolardan 26 milyon doların üzerine çıktı.

Milyarlarca dolar değerinde bitcoin, yıllardır açılmayan dijital cüzdanlarda sıkışıp kalıyor, ancak kriptopara biriminin yarı anonim tasarımı, hesapları bir bireye veya gruba bağlamanın mümkün olmadığı anlamına geliyor.

Bir cüzdanın içeriğinin hareketlerini çevrimiçi halka açık blokzinciri defteri aracılığıyla izlemek mümkündür ve eğer fonlar bir borsaya taşınır ve nakit olarak çekilirse, onu kimin kontrol ettiğini belirlemek mümkün olabilir.

Bitcoin

 

Son yıllarda büyük miktarda Bitcoin içeren hareketsiz bir cüzdanın aktif hale gelmesi ise ilk değil. Geçtiğimiz Kasım ayında, gizemli bir kişi dünyanın dördüncü en büyük kriptopara cüzdanından 1 milyar dolardan fazla Bitcoin taşımıştı.

En son hareketler ilk olarak, işlemin ayrıntılarını çevrimiçi olarak yayınlayan kripto izleme hizmeti Whale Alert tarafından tespit edildi. BitInfoCharts tarafından derlenen en değerli atıl Bitcoin cüzdanları listesi, en az dokuz yıldır etkin olmayan düzinelerce kripto adresi olduğunu ortaya koyuyor. En değerli cüzdan ise mevcut döviz kurlarında değeri 3,3 milyar dolardan fazla olan yaklaşık 80.000 Bitcoin içeriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Temel Analiz

Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Düşüş Daha Ne Kadar Sürecek?

INO

NFT İlgisi Neden 2021 Yılında Arttı?