Satoshi Nakamoto Bitcoin (BTC) Maksimum Arzını Neden 21 Milyon Seçti?

Bitcoin maksimum arzı, Satoshi Nakamoto tarafından daha birinci günde 21 milyon olarak belirlendi. Bu kriter için onun mantığı neydi?

Bitcoin

Bitcoin maksimum arzı, Satoshi Nakamoto tarafından daha birinci günde 21 milyon olarak belirlendi. Bu kriter için onun mantığı neydi?

Bitcoin, deflasyonist bir para birimi olmasıyla ünlüdür. Toplam dolaşım arzı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır ve asla değiştirilemez. Birçok kişi maksimum üst sınırın nedenlerini tartışmış olsa da, çok az kişi Satoshi’nin neden 21 milyonu kriter olarak seçtiğini biliyor.

Neyse ki, bu soruyu daha iyi anlamak için Bitcoin’in ilk günlerinden birçok belgemiz var. Yeni başlayanlar için, dolaşımdaki toplam satoshi sayısı (21M BTC x 100.000.000) bir IEEE kayan nokta sayısıdır. Bu, hesaplamayı çok daha kolaylaştırır, bu nedenle bu sayılar bilgisayar işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılır.

Bitcoin

Esasen 21 milyon, hesaplamayı kolaylaştırdığı için seçilmiştir. 21 aynı zamanda onu özellikle çekici kılan üçgen bir sayıdır.

Ancak, 21 milyon kriterinin başka nedenleri de var. Satoshi’den arşivlenmiş bir mesajda, gizemli Bitcoin kurucusu bunu “zor bir seçim çünkü ağ bir kez gittiğinde kilitlenir ve biz ona takılıp kalırız” diyor. İşte konuyla ilgili yaptığı tam açıklama:

“Dünya ticaretinin bir kısmı için kullanıldığını hayal ederseniz, o zaman tüm dünya için sadece 21 milyon coin olacak, bu yüzden birim başına çok daha fazla değere sahip olacaktır. Değerler, 8 ondalık basamaklı 64 bit tam sayılardır, bu nedenle 1 coin dahili olarak 100000000 olarak temsil edilir. Tipik fiyatlar düşerse çok fazla ayrıntı düzeyi vardır. Örneğin, 0,001 1 Euro değerindeyse, ondalık noktanın görüntülendiği yeri değiştirmek daha kolay olabilir, bu nedenle 1 Bitcoin’iniz varsa şimdi 1000 ve 0,001 1 olarak görüntülenir.”

Bu erken yazılardan yola çıkarak, Satoshi, Bitcoin’in bir dünya para birimi olma olasılığını düşündüğünü inkar edemeyiz. Ancak, zor soru “neden 21 Milyon adet?” sonuçta bir sayının seçilmesi gerektiği gerçeğine inebilir ve 21 milyon, onu ideal aday yapan tüm kolay hesaplanabilir boyutlara sahiptir. Bu nedenle, 21 milyonu üst sınır yapma seçimi kısmen rasyonelleştirildi ve kısmen keyfi olarak yapıldı.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Fenerbahçe Token

Fenerbahçe (FB) Token mi, Galatasaray (GAL) Token mi?

Polygon (MATIC), Hermez Network İle 250 Milyon Dolarlık Anlaşmayla Birleşiyor