in

Santander, Tokenize Tarım Kredileri Uygulamasına Başlıyor

Blockchain teknolojisi, tokenize edilmiş emtialar kullanarak çiftçiler için yeni fırsatlar sunabilir.

Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, çokuluslu İspanyol bankası Santander Arjantin, token destekli bir borç verme hizmeti için Agrotoken ile ortaklık kurdu. Agrotoken, Arjantin merkezli bir tarım tokenleştirme platformudur. Aynı zamanda tarımsal emtia tokenizasyonu için ilk küresel altyapıdır.

Bu ortaklık sayesinde, çiftçilerin Agrotoken token’ları tarafından desteklenen krediler almasına izin verilecek. Bunlardan bazıları: soya fasulyesi (SOYA), mısır (CORA) ve buğday (WHEA).

Santander’e göre, bu tokenler çiftçilerin ve tarımsal ekosistemin yeni bir finansmana kolay ve akıcı erişime sahip olmasını sağlayacak. Ayrıca, tokenize tahıllar kullanarak çiftçilerin kredi kapasitesini artıracaklar.

Arjantin’de 225 Milyon Dolarlık Yatırım

Pilot proje, grubun 225 milyon dolar yatırım yapacağı Arjantin’de test edilecek. Santander Group Başkanı Ana Botín, yatırımın ne için olduğunu açıklamadan önce 2021’in sonlarına doğru yatırımı duyurmuştu.

Santander Arjantin’deki Tarım Ticareti Başkanı Fernando Bautista, teknolojinin tarım işinde önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

“Tarımda hayatı kolaylaştıran ve fırsatları genişleten yeni iş çözümleri için teknoloji ve inovasyona güveniyoruz.”

Agrotoken’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Eduardo Novillo Astrada da şunları ekledi:

“Bu proje; soya fasulyesi, mısır ve buğday gibi tarımsal gıdalara dayalı token’lerle kredileri destekleyen ilk evrensel deneyim.”

Blockchain teknolojisinin, tarım ürünlerinin depolanmasını da daha verimli hale getirileceği düşünülüyor. Aynı zamanda tarımsal ürünlere dayalı kripto varlıkların ilk adımları atılmış oluyor.

Nasıl İşleyecek?

Agrotoken’e göre, her token için onu destekleyen bir mağazadan teslim edilen bir ton tahıl var. Kullanıcılar, tahıllarını çevrimiçi olarak seçebilirler. Agrotoken’leri de dijital cüzdanlarından kullanabilirler.

Çiftçiler bu token’leri hem PC hem de mobil cihazlardan erişilebilen dijital cüzdanlarında saklayabilirler. Ayrıca bunları tohum, araç, makine, yakıt, hizmet ve daha fazlasıyla takas edebilirler. Bunları kredi için teminat olarak da kullanabilirler.

Sistem, her ton için bir PoGR (“Tahıl Rezervi Kanıtı”) ağı kullanır ve doğrular. PoGR şeffaf, güvenli ve merkeziyetsiz bir sistem olarak tanıtılmaktadır. Birkaç ağın teknolojisini kullanan çok zincirli bir altyapıya sahiptir. Örneğin, kullanım durumlarına bağlı olarak Ethereum, Polygon ve Algorand kullanabilir.

Aslında tokenize edilmiş ham maddeler kripto sektöründe yeni değil. 2021’de SWIFT, ham maddeler de dahil olmak üzere tokenize edilmiş menkul kıymetleri araştırmaya başlamıştı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Kriptopara

Yürütme Emri Kripto Paralar’ı Destekledi

kriptopara

Pantera Capital: Ülkeler Rezervlerine Bitcoin Ekleyebilir