in ,

Sadece Cripto ile Huobi Sohbet Saati

Topluluğumuzun başarılı analistlerinden Sadece Cripto, 19 Ocak Çarşamba 20:00- 21:00 saatleri arasında KoinSaati Telegram grubunda piyasa analizlerini bizlerle paylaştı. Bu yazıda mevcut piyasa durumu ve teknik analiz konusunda bilgi edinmek isteyen, etkinliği kaçıran ya da önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için etkinlikte konuşulanları sizlerle paylaşacağız.

FED Etkileri

Bildiğiniz gibi 26-27 Ocak’ta FED toplantısı gerçekleşecek. Eylül, Ekim ve Aralık toplantılarından yaklaşık 2 hafta önce piyasa genel olarak düşmeye başlamış, toplantının gerçekleştiği gün dip olmuş sonra da yükseliş hareketi başlamıştı. Sadece Kasım’da aksi yaşandı. Herkes FED tarafından bir faiz artışı bekliyor ancak dün haberlere düşen Rusya – Ukrayna savaş ihtimalinin artması sebebiyle böyle bir kararın bu toplantıda geleceğini düşünmüyorum

Hatta bence bu ihtimal sebebiyle FED global piyasaları ciddi şekilde sarsmamak adına varlık alım programının bitişine dair tarih açıklamasını da mart ayındaki toplantıda gerçekleştirecektir

Şubatta da FED toplantısı olmadığını düşünürsek Bitcoin için toparlanma ihtimali artacak. Tabi bu durumda Rusya tarafından da bir savaş ilanı olmaması gerekir çünkü bu durum yine global piyasalar üzerinde olumsuz etki yaratacağı gibi Bitcoin’e de olumsuz yansıyacaktır.

$BTC

Twitter’dan takip edenler bilecektir. Ben haftalardır BTC’yi bu grafikten takip ediyorum. Son dip noktası olan $39.650’yi nokta atışı olarak tahmin ettim. Bunun sebebi BTC grafiğindeki benzerlikti. Grafik şu an için tıkır tıkır çalışmakta ve düşeni kırmaya doğru gidiyoruz. Tarih olarak FED toplantısının olduğu günlere tekabül ediyor. FED kararının çok sert olmaması durumunda BTC düşeni kıracak ve mini bir yükseliş trendine girecektir.

Sonrasında ATH gelip gelmeyeceği oluşacak hacimlere bağlı; ancak ben piyasanın 29K seviyelerine kadar düşmeyeceğini düşünenlerdenim. $39.650 üzerinde kaldığımız sürece yükselen dip oluşacak ve düşenin kırılması BTC’ye olan güveni arttıracaktır.

$ETH

ETH içinse yükselen dip oluşması halinde böyle bir görüntü ortaya çıkacak. Şu an piyasa genel olarak BTC’yi takip ettiği için ETH özelinde bir ayrıntı çok fazla yok. BTC’nin $50K üzerine çıktığı senaryoda ETH de kendini $4K üzerine taşıyacaktır.

 

Piyasalar

Şu an piyasalarda takip edilen 3 ana konu var. Biri FED kararı, biri omicron varyantı biri de Rusya’nın savaş kararı verebilme ihtimali. Bence ABD ve Rusya gerilimi arttırmamak adına beklenen agresiflikleri göstermeyecek ve bunlar geçilecektir. Bu da piyasaları rahatlatır.

FED’in faiz arttırması sadece Bitcoin’i değil gelişmekte olan ülkelerin ekonomik durumunu, ülkelerden toplu para çıkışlarını, emtiaların değer kayıplarını ve buna bağlı olarak paniği beraberinde getirir. Bu panik kripto piyasasında çok daha fazla olacağı için kayıplar çok daha fazla olabilir. Kriptopara yatırımcılarının en fazla gelişim göstermesi gereken alan da panik olmamak adına psikoloji yönetimidir. Bu yönetim kısa sürede öğrenilemez.

ATH Konusu

Omicron varyantının artışına bağlı. Eğer varyant iyice artar, global ticaret zincirini zora sokar ve kapanmaları geri getirirse ATH ihtimali artar. Şu an bu durum global olarak iyi idare ediliyor bugünden bir şey söylemek zor, özellikle de FED in faiz arttıracağı kesinleşmişken.

$CWAR

Benim en beğendiğim 2-3 oyun arasında fakat şu an oyun tokenlerinin neredeyse hepsi aynı kaderi yaşıyor. Aşırı hacimsizlik mevcut. Oyun tokenleri piyasadan bağımsız olarak oyundaki gelişme haritasına ve vestinglere göre artış ya da düşüş gösterir. Cwar için mal toplama bölgesi. Bu bölgenin altında psikolojik olarak yoracaktır. Uzun vadeli düşünenler için seviyesi gayet makul bence şu an.

Enflasyon Konusu

Enflasyon ülkemiz için oldukça zararlı; ancak global olarak mutlaka olması gereken bir durumdur. Bunun olması gerekeni ise gelişmiş ülkelerde ortalama %1.5- %2.5 oranında olur ki üreticiler için de çalışanlar için de ürün alım satmanın ve harcama yapmanın, kazanç arttırmanın bir cazibesi olsun. Son açıklanan rakamlara göre ABD’de şu an %7 ancak bu global çip krizine de biraz bağlı. Çip krizinin 2022 sonuna doğru bitmesi öngörüldüğü için aşırı faiz artışının geleceğini düşünmüyorum. Enflasyonu %3-%4 bandına indirecek ve orada sabit tutacaklardır. Bunun için aşırı artışlara gerek yoktur

Analizler

Ben 2 analizi de sürekli kullanmaya çalışıyorum. Teknik analiz ve fiyat hareketi mutlaka haberlere de bağlı ve bunlar birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçaları. Bir analiz yapacağım zaman btc’ye, sonra grafik ve formasyona, sonra hacime, sonra da haberlere mutlaka bakarım. Bunların tamamını yaptıktan sonra bir ürünü almaya ya da satmaya karar veririm.

Faiz Artışının Etkileri

Ben henüz faiz artışının fiyatlandığını düşünmüyorum. “Sell in may walk away” derler. Geçen sene olduğu gibi bu seviyelere Mayıs ayında gelir piyasa bu sebeple uygun bir seviyede ağırlıklı nakite dönme kararı alırım şubat sonuna doğru

$SHI (Shirtum Coin)

Güzel ortaklıklar açıklayacağını bildirdi. Bugün de ünlü futbolcu Pedro ile anlaşarak %5’lik bir artış gösterdi. Şubat ayının tamamında sürekli yeni partnerlikler açıklayacaklarını da duyurdular. Bence tekrar bir yükseliş trendine girecektir.

$ROSE

Harika bir proje. Geçen seneden beri takip ediyorum. Özellikle BMW ile yaptığı ortaklıktan sonra takibe başlamıştım. Şimdi de aldıkları yatırımla beraber ciddi artış trendinde. Marketcap’i ve ekibin işleri sayesinde daha yürüyecek çok yolu var. En az FTM seviyesine gelecektir 1 yıl içinde.

$RACA

Fazla medyatik bir proje. Elon Musk’ın annesinin yatırımcısı olduğu da duyulduktan sonra aşırı sahiplenildi. Çok hızlı yükseldiği için de bence Hot, Dent, BTT’nin yaşadığını yaşayacak. 3 sıfırlı günlerine geri dönerse alım için takip edilebilir.

$EQF

EQF $28Milyon marketcap’e sahip. Bence potansiyeli bundan fazlası. alım için $0,25’e geldiğinde en az 2x potansiyeli taşır. Desteğe gelmesini beklemek mantıklı gibi geldi şu anki durumu için.

 

$HOT

Hak ettiğinin fazlasında değerlendiği için bence hiçbir zaman o seviyelere geri çıkamayacak. Web3.0 konusu vs bile HOT’u kurtarmaz bence çünkü piyasada sürekli yeni trendler oluşuyor NFT gibi metaverse gibi. Bu sebeple daha başka coinlere yönelmek daha doğru olabilir.

Yine de ben denemek istiyorum diyenler için en doğru alım noktası ilk ATH seviyelerinden biri olan önemli destek noktası $0,0043. Eğer buraya gelirse burAdan alım düşünülür. Bunun haricinde şu an alım düşünmezdim.

 

$DYDX

İşlem hacmi olarak birçok borsayı geride bıraktı DYDX. Gayet sağlam ve sağlıklı bir proje. Güvenlikle ilgili sıkıntılarını da gideriyorlar zaman içinde. kanaldaki hareketini tamamlamaya doğru gidiyor eğer kendini $8,3’un üzerine taşırsa hızlıca $11,4’e gidecektir. yeni işlemler için $6 stop noktasıdır.

$GALA

Metaverse ve NFT’lerin ünlü olmasıyla bir anda öne çıkan $GALA, 1 haftada %900 gibi aşırı bir yükseliş gösterdi. Bence gayet başarılı bir proje. Ekibi sağlam. Geleceği de var ancak çok yüksek. En azından fib768 noktası olan $0,24 e kadar gelmesi beklenmeli. O seviyeden sonra işlem düşünülebilir.

 

Faiz Artışı Konusu

2023’ün sonuna kadar 5-6 puanlık bir artış beklentisi var. Bunun için de her artışta ortalamada %1 gibi bir artış yapılması bekleniyor. Ben de genel piyasa yorumlarını takip ediyorum.

$POLC

Metaverse hype’ından nasibini alan ve harika yükseliş göstermiş ürünlerden bir tanesiydi. Oyunların önü açık. Uzun vade için mal toplama bölgesinde. ETH altyapısını kullandığı için BSC oyunlarına göre daha güvenilir geliyor bana. kanalı terk etme eğiliminde. Kanalı terk ederse ilk durağı $0,53 olacaktır. Oyun tokenleri piyasadan bağımsız hareket edebilen ürünlerdir. Oyun ile ilgili gelişmeleri mutlaka takip etmek gerekir.

 

Anlık haber için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz: t.me/koinsaati_anlikhaber

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Binance 1.6 Milyon BNB Token’i Otomatik Yakımda Yok Etti

Petrol ve Onu Etkileyen Faktörler