içinde ,

Rusya’dan Uluslararası İşlemler için Kripto Hamlesi

Yaşanılan savaştan dolayı Rusya batı yaptırımlarına maruz kalmıştı. Bu sebeple uluslararası işlemler için kripto para birimlerine yönelik hamleler yapmaya başladı. Bu doğrultuda dijital varlıklara yönelik olarak araştırmalara başladı. Yapılan açıklamalara göre finans departmanında yapılan araştırmanın temel hedefi belli oldu. Chebeskov temel hedefi, ülke sınırları arasında kripto para birimleri ile işlem yapmak olarak açıkladı.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov geçmişte yaptığı açıklamada, Rusya’nın kripto para birimlerini “er ya da geç” bir ödeme şekli olarak yasallaştıracağını belirtmişti. Hükümet ve merkez bankasının bir çözüme ulaşabileceğinin altını çizmişti.

Batı Yaptırımları Rusya’yı Zorluyor

Rusya Merkez Bankası (CBR) ve Maliye Bakanlığı yakın zamana kadar kripto düzenlemesi konusunda tamamen karşıt görüşlere sahipti. Hatta kripto madenciliğini yasaklayan önlemler almıştı. Fakat yeni açıklamalara göre durumlar değişmiş gibi gözüküyor.

Rusya

Yapılan yeni güncellemeler doğrultusunda, Rusya genelindeki dijital varlıkların ülke içinde ve dışında işlem yapabilmesi için ülke önceki kripto yasasını yenilemek istiyor. Aslında bu durum hükümetin kripto para birimlerinden başka bir seçeneği olmadığını gösteriyor. Maliye bakanının yaptığı açıklama doğrultusunda, kripto para birimlerinin ülke içinde yasallaşmasını istedi.

SDN Listesi Ülkeyi Zor Durumda Bırakıyor

Yaşanan son gelişmeler doğrultusunda, Rusya merkez bankasındaki üst düzey yöneticilerde kripto para birimlerine olan yaklaşımlarını tekrar gözden geçiriyor. Yakın zamanda yapılan açıklamalarda, ülkeye uygulanan sert yaptırımları yumuşatabilecek tek açık “kripto” olarak gözükmekte. 

kripto

ABD geçmişte SDN listesindeki, bireylere veya şirketlere hizmet sunan borsaları yasaklamıştı. Rusya’nın bir kripto borsasına dahil olması durumunda, borsanın ABD’de şubesi olabileceğinden SDN listesi devrede olacak. Bu doğrultuda Rusya’nın düzenini ihlal edip onunla çalışarak yaptırımları riske atmayacaklardır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Shiba Inu (SHIB)

Ethereum Balinası 147 Milyar Shiba Inu (SHIB) Satın Aldı!

Vitalik, Ethereum

Vitalik Buterin, DeFi Sektörünün İncelenmesini Talep Ediyor