içinde ,

Rusya, Yaptırımları Atlatmak İçin Kripto Paraları Kullanabilir

kripto

Rusya- Ukrayna krizinde Vladimir Putin yönetimi, yaptırımları atlatmak için kripto para birimlerini kullanabilir. 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ardından ABD; Rusya’ya bankalar, petrol ve gaz geliştiricileri ile iş yapmaya yönelik yaptırımlar uygulamıştı.

Rusya Ukrayna’ya savaş ilan ederken ABD, başkent Moskova’ya en çok zarar verecek darbeyi vurmak için için Rusya’ya daha fazla Batı yaptırımı uygulayabilir. Rusya ise bu kritik noktada yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimlerini veya dijital para birimlerini kullanabilir.

24 Şubat Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’ya NATO tarafından gelen Rusya’nın doğuya doğru yayılmasına bir son vermesi ile ilgili talepler üzerine Avrupa’da savaşın başlangıcı gibi görünen bir olayla Doğu Ukrayna’da bir askeri operasyona izin verdi.

Buna karşılık olarak ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta başlarında Rusya’ya uygulanan mali önlemlere ek olarak Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanacağını söyledi. Yaptırımlar, diğer ülkelerin davranışları üzerinde bir etki yaratmanın en güçlü yolları olarak kabul edilir.

Rusya, Kripto Para Kullanabilir

Rusya, kontrol noktalarını atlayarak yaptırımların etkisini azaltmak için kripto para birimlerini kullanabilir. Business Today’e göre; dijital para birimleri ile küresel olarak çalışan herkes dijital para birimleri aracılığıyla anlaşmalar imzalayabilir.

2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ardından ABD Rusya’ya bankalar, petrol ve gaz geliştiricileri ile iş yapmaya yönelik yaptırımlar uygulamıştı. Business Today’in New York Times’tan alıntıladığı habere göre, o zamanlar Rus ekonomisi yaptırımlardan oldukça kötü bir şekilde etkilenmişti.

Neden Kripto Para?

Eski federal savcı Michael Parker, New York Times’a verdiği demeçte Rusya’nın bu yaptırımların sonuçlarını ölçmek için çok zamanı olduğunu ve bu sonuçları hesaba katarak önceden bazı planlar yapmış olabileceğini söyledi.

Bankalar, KYC şartlarına uyarak müşterilerinin kimliklerini doğrular. Kripto para platformları ise müşterilerini takip etmek için aynı katı kurallara uymaz. New York Times raporunda yer alan uzmanlara göre; Rusya’nın emrinde kripto paralar ile ilgili çok sayıda farklı araç bulunuyor.

Rus hükümeti, kendi merkez bankası dijital para birimini oluşturmaya başlamasıyla ilgili haberlerle gündeme gelmişti. Merkez bankası dijital para birimi (CBDC), onu dolara çevirmeden kabul etmeye istekli ülkeler ile ticaret yapmak için kullanılabilir. Rusya’nın en büyük ticaret ortağı olan Çin, daha önceleri kendi merkez bankası dijital para birimini oluşturmuştu.

Rapora göre, tüm kripto para işlemleri blockchain’e kaydedilirken; Rusya bu tür işlemlerin kaynağını gizleyebilecek bazı yeni teknolojik araçlar geliştirdi.

Yasadışı fonlar, yaşanan olaylardan önce Hydra adlı bir dark web pazarı aracılığıyla Rusya’ya akmıştı. Rusya, işlemlerin kaynağını maskelemek için Hydra ve diğer kara para aklama tekniklerinin arkasındaki teknolojiye sahiptir.

Kaynak

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

REVV ($REVV) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: REVV ($REVV) Nedir?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 24 Şubat 2022