içinde ,

Rusya, Savaş İçin Kripto Para ile 2 Milyondan Fazla Bağış Aldı!

29 Temmuz’da Chainalysis, birkaç Rus yanlısı grubun Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını finanse etmek için kripto para birimi bağışlarında (çoğunlukla BTC ve ETH) 2 milyon dolardan fazla para topladığını belirten bir rapor yayınladı.

Rapora göre Chainalysis, Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki paramiliter gruplara ekipman ve lojistik sağlamak için BTC, ETH, USDT, LTC ve DOGE cinsinden 2.2 milyon doların üzerinde para alan toplam 54 Rus yanlısı kuruluş belirledi. Bu bölgeler OFAC yaptırımlarına tabidir.

Ruslar, Kripto Bağışları ile Malzeme Satın Alıyor

Chainalysis’e göre, Rusya yanlısı gruplar tarafından alınan kripto para bağışları, silahlar, insansız hava araçları, kurşun geçirmez yelekler, iletişim cihazları ve diğer askeri malzemeleri satın almak için kullanılıyor.

Chainalysis paramiliter grupların, silah satın almak ve kripto bağışlarını nasıl kullandıklarını göstermek için sosyal medyayı kullandığını açıklıyor. Örnek olarak, rapor, bir drone satın almak için fon talep ettiği iddia edilen Rusya yanlısı sosyal medya hesaplarından birinin ifadesini okuyor:

“Ukraynalı “dostlarımızın” pozisyonlarına “hediyeler” verebilecek bir drone toplamak için sadece 150 bin rublemiz kaldı. Bunu videoya çekebilmeyi ve sizi ilginç çekimlerle memnun etmeyi umuyoruz.”

Rusya

Benzer şekilde, diğer gruplar, ilk yardım çantaları ve tıbbi ekipman satın aldıklarını halka açık olarak göstermiştir. Chainalysis, büyük miktarda para almamış olmalarına rağmen, milislerin etkinliğini güçlü bir şekilde etkileyebileceklerine dikkat çekiyor.

Chainalysis, Rus gruplarının aldığı toplam miktarın küçük olmasına rağmen, Rusya’nın savaş sırasındaki etkinliğini önemli ölçüde artırabileceğini, çünkü Ruble’nin (Rusya’nın yerel para birimi) değerini önemli ölçüde kaybettiğini açıklıyor. Kripto para birimleri, enflasyona ve zayıf fiat para birimlerinin devalüasyonuna karşı bir koruma olarak kabul edilir.

Rusya Kripto Para ile ABD Yaptırımlarından Kaçıyor

Chainalysis’e göre, paramiliter kuruluşlar uluslararası yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimini kullandılar. Toplam bağışların %11’den fazlası madeni para karıştırıcıları gibi gizleme süreçlerinden geçti.

Buna ek olarak Chainalysis, Rus yanlısı grupların Bitzlato adlı yerel bir kripto para borsası aracılığıyla yaklaşık 1 milyon dolar para akladığını ortaya çıkardı.

Rusya

Benzer şekilde Chainalysis, kripto para birimleri aracılığıyla bağış alan Rus yanlısı grupların artmasının, amaçlarına ulaşmak için eylemlerini koordine ediyor olabileceklerini gösterdiğini öne sürüyor.

Rusya’nın aldığı bağış miktarının, Mart ayından bu yana kripto para birimleri ve NFT satışları yoluyla 100 milyon dolardan fazla para toplayan Ukrayna hükümetinin aldığından çok daha az olduğu görülüyor.

Ülkenin Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna’nın aldığı bağışlar ve ülkenin rekor düzeyde benimsenmesi sayesinde kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştırdı. Bu, mal ve hizmetlerin ödenmesi için ülkede kripto para birimlerinin kullanımını yasaklayan Rusya Cumhurbaşkanı’nın yakın tarihli bir hareketinden çok daha farklı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Dogecoin

Dogecoin Fiyatına Olumlu Yansıyabilecek Harika Gelişme!

Stepn (GMT) ve ApeCoin (APE) Teknik Analizleri I 30.07.2022