içinde

Rusya Merkez Bankası: Kripto Ödemeleri Mümkün Olabilir

kripto

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto para birimlerinin Rus finansal sistemine girmedikleri takdirde uluslararası ödemeler için kullanılabileceğini belirtti. Nabiullina ayrıca, dijital varlıkların ülke içinde faaliyet gösteren platformlarda işlem görmemesi hakkındaki ısrarcı tavrını yineledi.

Rusya Merkez Bankası (CBR) Başkanı Elvira Nabiullina’nın ifadelerine göre, kripto para birimleri Rusya Federasyonu’nun finansal sistemine “sızmazlarsa” (veya nüfuz etmezlerse) uluslararası ödemelerde kullanılabileceğini açıkladı.

“Kripto para birimleri organize pazarlarda işlem görmemeli çünkü bu varlıklar potansiyel yatırımcılar için oldukça volatil ve risklidir.”

Nabiullina, Rus borsalarında listelenen dijital paraların, yatırımcıları korumak için tüm düzenlemelere uygun olması gerektiğini, bu nedenle, ticareti yapılan bu varlıkların arkasında yer alan projelerin bir izahname, sorumlu bir kişiyi belirtilerek gereksinimlerin karşılanması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz ay Rusya Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Ksenia Yudaeva, Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası işlemlerde ve uluslararası finansal altyapıda merkeziyetsiz dijital varlıkların kullanımına karşı olmadıklarını açıklamıştı.

O açıklamadan bu yana, Rusya’nın yasa tasarısına dış ticarette kripto ödemelerine izin veren bir hüküm eklendi. Meclis Mali Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov bu hafta yaptığı açıklamada, “Dijital Para Birimi Hakkında” (On Digital Currency) tasarının eylül ayında Rus Meclisine (Dumasına) sunulacağını açıkladı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

ApeCoin %65 Değer Kaybetti! Neden Düşüyor?

Ripple (XRP), Fantom (FTM) ve Cardano (ADA) Güncel Fiyat Analizleri I 17.06.2022