in ,

Rusya Merkez Bankası, Kripto Madenciliğini Yasallaştırmaya Hazır!

Rusya Merkez Bankası, faaliyetten elde edilen gelirlerin Rusya dışında fiat’a dönüştürülmesi şartıyla kripto para madenciliğinin yasallaştırılmasını kabul edecek. Düzenleyicinin konuyla ilgili son pozisyonu, kripto para birimlerinin yalnızca uluslararası düzeyde bile olsa ödemeler için olası kullanımı konusundaki tutumunu yumuşatmasının ardından geldi.

Bank of Russia’nın Finansal Teknolojiler Departmanı başkanı Kirill Pronin’in yakın tarihli bir açıklamasına göre; Moskova’daki para otoritesi, Rus madencilerin süreçte elde ettikleri kripto para birimlerini ülke dışında satmak zorunda olmaları şartıyla kripto madenciliğinin yasallaştırılmasına artık destek vermeye hazır. 

Merkez bankası, Rusya’da kripto para birimlerinin geleceği hakkında devam eden tartışmalarda, madencilik de dahil olmak üzere bu yılın başlarında ilgili faaliyetlerin çoğuna genel bir yasak teklifinde bulundu. Ancak, diğer devlet kurumlarının muhalefetiyle karşı karşıya kalması ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle uygulanan mali kısıtlamalarla uğraşmak zorunda kalması, konumu değiştirmeye başladı.

Rusya Merkez Bankası, madencilik

Vali Elvira Nabiullina geçen ay, Rus finansal sistemine “sızmazlarsa” kripto ödemelerine izin verilebileceğini belirtti. Aynı zamanda, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin Rus platformlarında işlem görmemesi gerektiği konusunda ısrar etti çünkü bu varlıklar potansiyel yatırımcılar için çok değişken ve riskli.

Bu hafta St. Petersburg Uluslararası Hukuk Forumu sırasında konuşan Pronin, madenciliğin Rusya Merkez Bankası’nın (CBR) sorumluluğu altına girmese de, madencilerin gerçekleştirdiği kripto işlemlerinin onaylanması için ücretler şeklinde kripto para birimi edinmenin yollarından biri olduğunu belirtti. Interfax tarafından “Madenciliğin yasallaştırılması tartışılabilir, ancak bize göre bu konuda bir takım koşulların yerine getirilmesi gerekiyor” dedi.

kripto, Rusya Merkez Bankası

Maliye bakanlığının Mali Politika Departmanı direktörü Ivan Chebeskov, Rusya Federasyonu merkezli bazı büyük kripto madenciliği şirketlerinin de para çekerken yabancı kısıtlamalarla uğraşmak zorunda kaldıklarına dikkat çekti. Rusya’nın sektöre likidite sağlamak için kendi borsa altyapısını oluşturması gerekebileceğini öne sürdü.

Ancak Kirill Pronin, CBR’ye göre Rusya’daki madenciler tarafından basılan kripto para biriminin sınırlarının dışında satılması ve ülke içinde birikmesine izin verilmemesi gerektiğini yineledi. Buradaki nokta, daha sonra yurtiçi ödemelerde kullanılması için teşvik yaratmaktan kaçınmaktır.

Rusya’nın kripto alanını kapsamlı bir şekilde düzenlemesi beklenen yeni “Dijital Para Birimi Üzerine” tasarısının yanı sıra, Nisan ayında Devlet Dumasına “Rusya Federasyonu’nda Madencilik Üzerine” özel bir yasa taslağı sunuldu. Rus parlamentosunun alt meclisi üyeleri, kripto madenciliğini ülkede bulunan Rus bilgi altyapısı ve ekipmanını kullanan bir ticari faaliyet olarak tanımayı teklif ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Tether (USDT) Tarafında Neler Oluyor?

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Stepn (GMT) Teknik Analizleri I 04.07.2022