in ,

Rusya Kriptoya Dönecek mi?

Rusya yaptırımları ne ölçüde bypass edebilir?

kripto

Rusya’ya yönelik yaptırımlar arttıkça, ülkenin kriptoya dönebileceğine dair ihtimaller yükseliyor. Bu nedenle ECB Başkanı Lagarde, kripto düzenlenmesini geçirme çabalarını hızlandırmaları için AB’li yasa yapıcılara çağrıda bulundu.

NATO, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına yanıt olarak enerji devine yaptırımlar uyguladı. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, amacın “Rusya ekonomisini boğmak” olduğunu söyledi. Yaptırımlar; askeri teçhizatları, bankacılık, petrol sektörünü ve oligarkları hedef alıyor.

MiCA (Markets in Crypto Assets), dijital varlıkları düzenlemek amacıyla ilk olarak 2020 yılının Eylül ayında Avrupa yasama organı tarafından önerildi. Ancak bugün yapılması planlanan MiCA Mevzuatı’nın oylaması, belirli bölümlerinin Bitcoin yasağı olarak yanlış yorumlanabileceği endişesiyle ertelendi. MiCA Mevzuatı Sözcüsü Stefan Berger “MiCA raporunun fiili bir Bitcoin yasağı olarak yanlış yorumlanmaması benim için çok önemli” dedi.

Rusya’nın Hamlesi Ne Olur?

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yaptırımları aşmak için kullanılma olasılığı hakkında spekülasyonlar arttıkça, Rusya’nın gerçekten kripto kullanıp kullanmayacağı sorusu ortaya çıkıyor. Bu soruya cevaplar oldukça farklı.

Bazıları, Rusya gibi otokrasilerin para sistemleri üzerindeki herhangi bir güçten vazgeçme eğilimini düşük görülüyor. Diğerleri ise Rusya’nın elinde kripto paralar ile ilgili birden fazla araca (dijital ruble, fidye yazılımı gibi bilgisayar korsanlığı teknikleri, Hydra gibi işlem kaynağını maskeleme teknolojisi vb.) sahip olduğunu ve bu şekilde yaptırımları aşabileceğini aktarıyorlar. 

Diğer taraftan geçtiğimiz Ekim ayında ABD Hazine Bakanlığı, kripto paraların Amerikan yaptırım programı için giderek daha ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve ABD makamlarının kendilerini bu konuda eğitmeleri gerektiği konusunda uyardı. 

Yaptırımlardan kaçmayı deneyen ülkeler halihazırda mevcut. İran ve Kuzey Kore, yaptırımların etkisini azaltmak için dijital paralardan yararlanıyor. Örneğin, bir BM raporuna göre Kuzey Kore, nükleer programını finanse etmek amacıyla fidye yazılım kullanarak kripto para çaldı. İran’ın yaptırımlar nedeniyle petrol satma kabiliyetindeki kısıtlamaları telafi etmek için Bitcoin madenciliğinden elde edilen geliri kullanıyor. 

The Center for New American Security’de kripto paraların yaptırımlar üzerindeki etkilerini inceleyen Yaya Fanuise, “Merkez bankalarının dijital para birimlerini doğrudan takas ettiği gelişen sistemler yeni riskler yaratıyor. Bu ulus devletlerin küresel bankacılık sisteminden geçmeden işlem yapabildikleri sistemleri, ABD yaptırım gücünü azaltıyor.” yorumunda bulundu.

Rusya, büyüyen fidye yazılımı endüstrisinin merkezinde yer alıyor. Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, geçen yıl küresel fidye yazılımı gelirinin yaklaşık yüzde 74’ü veya 400 milyon dolardan fazla kripto para, Rusya ile bağlantılı kuruluşlara gitti. Bununla birlikte kripto paralar tarafından desteklenen ve 2020’de 1 milyar dolardan fazla satış gerçekleştiren Hydra adlı bir dark web pazarı aracılığıyla yasa dışı fonlar da Rusya’ya aktı. 

Hydra, tek başına, Rusya’nın yaptırımlardan başarılı bir şekilde kaçmak için ihtiyaç duyacağı işlem hacmini kaldıracak kadar büyük değil. Ancak diğer kara para aklama teknikleri ile birleştiğinde devasa boyutlara ulaşabilir. 

Kaynak: ZyCrypto, NYT

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 28.02.22

Bank of America Analistleri Kripto Kışı Beklemiyor