içinde ,

Rusya Kriptopara Yatırımlarını Yasaklamaya Hazırlanıyor

Reuters’in konuya dair kaynaklara atıf yapan bir haberine göre, Rusya Merkez Bankası kriptopara yatırımlarına yasak getirmeye çalışıyor. Habere göre, yatırımcıların yeni alım yapması yasaklanacak, ancak yasak mevcut kripto varlıklarını kapsamayacak.

Rusya, yıllardır kriptoparaların kara para aktarımında veya terörizmi finanse etmekte kullanılabileceği görüşünü savunuyor. Ülkede kriptoparalara 2020’de yasal statü verilmiş olsa da ödeme aracı olarak kullanımı yasaklandı.

Bu ayın başlarında, Rusya Merkez Bankası, yatırım fonlarının Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerine yatırım yapmasını yasaklamıştı. Temmuz ayında Rusya Merkez Bankası borsalardan, yüksek oynaklık, yetersiz likidite ve düzenleyici riskler nedeniyle, kriptoparalara yönelik yerli ve yabancı şirketleri listelemekten kaçınmasını istemişti.

Reuters’ın atıf yaptığı kaynağa göre, Rusya Merkez Bankası tavizsiz bir şekilde kriptoparaları reddediyor. Rusya Merkez Bankası şu anda olası bir yasak hakkında piyasa oyuncuları ve uzmanlarla görüşüyor. Konunun hassasiyeti nedeniyle anonimlik talep eden finansal piyasa kaynaklarından birisi, yasağın yeni kripto varlık alımları için geçerli olabileceğini ancak geçmişte satın alınanlar için geçerli olmayacağını ifade etti.

Haziran ayında Rusya’nın önde gelen online bankalarından Tinkoff’un CEO’su Oliver Hughes, Rusya Merkez Bankası’nın politikalarından dolayı, müşterilerine kriptopara işlemlerine yönelik hizmet sunamayacağını belirtmişti:

“Şu anda Rusya’da bu ürünü müşterilerimize sunabileceğimiz bir yöntem yok çünkü merkez bankasının bu konudaki konumu çok katı.”

Haziran 2020’de kriptoparaların bir ödeme aracı olarak kullanılması yasaklanmıştı. Rus kanun yapıcıları bununla birlikte kripto varlıkların Rusya’daki yasal konumunu da ana hatlarıyla belirlemiş oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, Rusya’da kriptopara alım satımını yasaklamak gibi bir planlarının olmadığını ifade etmişti. Moiseev, bununla birlikte para arzını kontrol etmeyi zorlaştıracağı için kriptoparalar ile ödemelerin yasak kalmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Dijital Ruble Denemeleri

Tüm bunlar olup biterken Rusya Merkez Bankası’nın dijital para birimi olan Dijital Ruble’nin ilk denemelerine önümüzdeki yıl başlanması bekleniyor. Dijital Ruble’nin uygulamaya alınmasıyla ilgili nihai karar pilot uygulama sonrasında verilecek.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

İçinde bulunduğumuz aralık ayı başlarında, Rusya Merkez Bankası, ülkenin bölgesel yargı yetkisi dışında kalan yabancıların dijital cüzdanları kullanmasına izin vererek Dijital Ruble’yi diğer birimlerle değiştirmenin mümkün kılınacağını duyurmuştu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Nova Finance Projesi Kurucusu Adam Greenberg ve Tom Sichel ile AMA Etkinliği

Kriptopara

İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin Konusunda Uyardı