in

Rusya, Kripto ile Ödemeyi Yasallaştırabilir

kripto

2022 yılının hemen başında, 1 Ocak’ta, kripto para birimleri Rusya’da yasal hale geldi ancak henüz ödemelerde kullanılmıyor. Ancak Rusya bu tutumunu değiştirmiş olabilir.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kripto para birimlerini “er ya da geç” bir ödeme şekli olarak yasallaştıracağını belirterek, hükümet ve merkez bankasının bir çözüme ulaşabileceğini belirtti.

Reuters tarafından yayınlanan haberde Manturov, milletvekillerin ve merkez bankasının sonunda anlaşmazlıklarını çözeceğini ve kripto paraların ödeme aracı olarak yasallaştırılacağını, tek belirsizliğin düzenlemelerin ayrıntıları olduğunu belirtti.

Manturov, muhabirin kripto ödemeleri hakkındaki sorusuna;

“Soru, bunun ne zaman olacağı, nasıl olacağı ve nasıl düzenleneceği. Şimdi hem Merkez Bankası hem de hükümet bu konu hakkında aktif çalışmalar yapıyor. Ancak herkes bunun günümüzün trendi olduğunu ve er ya da geç şu ya da bu biçimde gerçekleştirileceğini anlama eğiliminde.”

Manturov, merkez bankasının başlangıçta düzenleyici bir çerçeve önereceğini, hükümetin daha sonra kararı onaylayacağını veya bazı değişiklikler yapabileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya Merkez Bankası (CBR) ve Maliye Bakanlığı yakın zamana kadar kripto düzenlemesi konusunda tamamen karşıt görüşlere sahipti. Hatta kripto madenciliğini yasaklayan önlemler almıştı. Ancak Rusya bu tutumunda değişikliğe gitmiş gibi görünüyor.

Bununla birlikte, devam eden Ukrayna işgalinin ardından, Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz ay kriptoya karşı sektörün büyümesini engellemiş olabilecek çok fazla agresif duruş sergilediğini de kabul etti.

Bu gelişmelerin yanında Rusya, pek çok ülke gibi dijital ruble çalışmalarını da sürdürüyor. Bu finansal ürün, Bitcoin’den farklı olarak kurum tarafından tamamen izlenebilir olacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Kritik Seviyelerde I Güncel Fiyat Analizi

A16z’nin 2022 Kripto Durum Raporu