içinde

Rusya, Gözünü Ukrayna’nın Kripto Para Cüzdanlarına Dikti

 

Ukrayna önceki günlerde El Salvador’un ardından Bitcoin’i yasal olarak tanıdığını duyurmuştu. Gündemdeki Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ile kripto dünyasında da çekişmeler yaşandı.

Ukrayna hükümet yetkilileri Rusya’nın ülkelerine yaptığı saldırıyı engellemek açısından bir çok yol arıyor. Aralarındaki savaş boyunca geleneksel bir yöntemle ülkesine korumaya çalışan Ukrayna ek olarak başka yöntemlerde denemektedir. Ukrayna hükümeti Kremlin ve müttefiklerini finansal açıdan izole etmek için gayret gösteriyor. Buna ek olarak sahip oldukları dijital cüzdanlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan Rus siyasi figürlerin önünü kesmek istiyor.

Ukrayna’nın Kripto Cüzdan Bilgisi İçin Ödül Koyuldu

Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov yaptığı açıklamada Ukrayna’daki kripto topluluğu hakkında bilgi aktarımı yapanlara ödül verileceğini açıkladı. Süreç için destek isteyen hükümet, kripto para bağışı talebinde bulundu. Buna ek olarak sistemi siber saldırılara karşı korunmak için yardım talep etti.

Rusya’nın dijital ve çevrimiçi varlıkları kullanarak rakiple mücadele stratejisi varken Ukrayna’nın oluşturduğu BT ordusuyla süreci değiştirme çabası göze çarpmaktadır. Buna ek olarak ABD ve batılı müttefiklerin yaptırımlarıyla tehdit gördükleri davranışları değiştirme gücüne sahiplerdir. Böylelikle Rus ve Belarus politikacılarına ait kripto cüzdanları hakkındaki bilgiler önemli bir gücü temsil etmektedir.

Özel Bağışçılar Tarafından Verilen Ödül

Projeden sorumlu Ukraynalı avukata göre, politikacıların kripto cüzdan bilgilerine yönelik teşvikler, Ukrayna hükümeti yerine özel bağışçılar tarafından ödenecek. Bağışın miktarı tam olarak bilinmemekle birlikte Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinde yapıldığı bilinmektedir. 

kriptopara Binance Coin

 

Ukrayna eylemleri geniş ölçüde incelendiğinde hem yardım hem yasadan kaçışlar ele alındığında kripto para birimlerinin sınırları nasıl geçtiğini göstermektedir. Bununla birlikte Ukraynalı avukat; politikacıların adreslerinin bir listesini yayınlanacağını belirtti. Listeyi kripto para borsalarına dağıtmayı planladığını söyledi.

Putin Tuzağa Düşmeyebilir

Bu süreçteki birincil amaç yayınlanan adresleri güvensiz olarak işaretlemek ve buradaki işlemleri kısıtlamak olarak belirtilmiştir. Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu planlara kurban gitmesi pek olası gözükmüyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Rusya, Yaptırımları Atlatmak İçin Kripto Paraları Kullanabilir

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

Sıradaki Gem Herkesten Önce Nasıl Bulunur?

Metaverse: Bu Gelişmeyi Kripto Dünyasında Nasıl Kullanırız?