içinde

Rusya Enerji Bakanlığı: Kripto Madenciliğini Mümkün Olan En Kısa Sürede Yasal Hale Getirin

Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı, hükümeti kripto madenciliği konusundaki yasal belirsizliği çözmeye ve mümkün olan en kısa sürede yasal hale getirmeye çağırdı. Çağrı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı için çoğu ekonomik güç tarafından uygulanan ağır yaptırımların ardından kurtuluş için kripto aradığı bir zamanda geldi.

Dünyanın üçüncü en büyük kripto para madenciliği ulusundan, faaliyeti mümkün olan en kısa sürede yasal olarak tanıması istendi. Rusya Enerji Bakanlığı, yasal belirsizliğin sektöre hiçbir faydası olmadığına ve ülkenin sektörün yasallaştırılmasından büyük fayda sağlayacağına inanıyor.

Rusya, en son verilere göre küresel BTC hash oranının yaklaşık yüzde 11’ini oluşturan sırasıyla ABD ve Kazakistan’ın ardından bir Bitcoin madencilik merkezi olarak dünya çapında üçüncü sırada yer alıyor. Ancak, bu artış herhangi bir resmi düzenleme olmadan geldi ve son altı ayda, tıpkı Çin’in yaptığı gibi, endüstrinin tamamının yasaklanması yönünde çağrılar bile yapıldı.

Rusya Enerji

Enerji Bakanı Yardımcısı Evgeny Grabchak, sektörün yasallaştırılması ve düzenlenmesinin Rusya’nın çıkarına olacağına inanıyor. Yerel haber ajansı TASS’a konuşan, Rusya’da kripto madenciliği ile ilgili mevcut yasal boşluğun, özellikle de Rusların yasal belirsizlikten bağımsız olarak madenciliğe devam edeceği için zararlı olduğunu kaydetti.

Yasal boşluk, bu alanı düzenlemeyi ve oyunun net kurallarını belirlemeyi zorlaştırıyor. Bu yasal boşluğun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu faaliyetle bir şekilde geçinmek istiyorsak ve mevcut realitede başka seçeneğimiz yoksa, yasal düzenlemeye madencilik kavramını da ekleyerek yasal düzenleme yapmalıyız.

Ayrıca yetkili, sektörün düzenlenmesinin federal düzeyde değil bölgesel düzeyde yapılması gerektiğine inanıyor. Bu, yerel makamlara maden sahalarının belirlenmesi ve ruhsatlandırılması ve bu madencilere enerji dağıtımı sorumluluğu bırakacaktır.

Rusya Enerji

Bir Rus Bakanlığının kripto madenciliğinin düzenlenmesini ilk kez savunması değil. Şubat ayında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, enerji üretiminde sürdürülebilir fazlalık olan belirli alanlarda madenciliğe izin verilmesini önerdi. Ayrıca madencilik merkezleri kurma maliyetlerinin düşürülmesini ve bu merkezlerde tüketilen elektrik maliyetlerinin düşürülmesini tavsiye etti.

Enerji Bakanlığı için son hareket, kripto madenciliğine yönelik tutumda kademeli bir değişikliğe işaret ediyor. Geçen yıl Ekim ayında Bakan Nikolay Shulginov, kripto madencilerinin elektrikleri için daha fazla ödeme yapmaları gerektiğini öne sürdü.

“Bu madenciler, aslında, bölgesel hükümet tarafından sübvanse edilen fiyat üzerinden haneler için elektriği iş amaçlı kullanıyor” dedi.

Rusya şimdi ekonomisini yavaş yavaş çökerten yaptırımlardan kaçınmak için kriptoya dönüyor. ABD, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada ve diğer büyük güçler, Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Başkan Vladimir Putin’in hükümeti aleyhine döndüler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Kommunitas Yaklaşan IDO Takvimi

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 28.03.22