içinde

Rusya Dış Ticarette Kripto Paraları Kullanabilir

Rusya, kripto paraların uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin vermeyi değerlendiriyor.

Rusya Maliye Bakanlığı, dijital para birimlerine yönelik yasa tasarısında diğer bakanlıkların ve kurumların önerilerini de yansıtacak şekilde revizyona gitti. Rusya Maliye Bakanlığı’ndan Ivan Chebeskov’un yorumu şu şekilde oldu.

“Uluslararası ödemeler için işlemlerde, dijital paraların kullanılması fikri aktif olarak tartışılıyor.”

Rus makamları arasında, kripto paraların ülkede yasal ödeme aracı olarak kabul edilmemesi gerektiği konusunda daha geniş bir fikir birliği söz konusuydu, ancak bu eğilim yavaş yavaş değişim sinyalleri gösteriyor.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle uygulanan batı yaptırımları, Rusya’nın geleneksel ödeme kanallarına erişimini sınırlandırıyor. Bu durumun bir yansıması olarak yapılan son revizyon, Rus şirketlere ve bireysel girişimcilere, yabancı karşı taraflarla yapılan ödemeler için kripto para kullanmalarını mümkün kılabilir.  

Rusya Maliye Bakanlığı, daha önce de bu seçeneği değerlendirmiş ancak nihai bir sonuca varmamıştı. Rus yetkililer, ülkedeki kripto piyasasına ve kripto paralara yönelik düzenlemeler ile uzun süredir mücadele ediyor. 

Maliye bakanlığı kripto paraları desteklerken, Rusya Merkez Bankası ise bu düşünceye kalın bir duvar örmüş durumda. Başta Rusya Devle Başkanı Putin olmak üzere hükümet yetkililleri kripto paraların sonunda bir ödeme aracı olarak yasallaştırılacağını umuyor. Ancak henüz bir fikir birliğine varılabilmiş değil. 

Rusya Maliye Bakanlığı uluslararası ödemelerle ilgili son teklifi, yasa taslağının güncellenmiş versiyonuna eklemeyi tartışıyor. Chebeskov, uluslararası ticaret için bir çözüm aracı olarak kripto paralara izin verilmesinin, Rusya’nın geleneksel sınır ötesi ödeme mekanizmalarına erişimini sınırlandıran Batı yaptırımlarına karşı koymaya yardımcı olacağını düşünüyor. 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya’nın kripto para birimlerini “er ya da geç” bir ödeme şekli olarak yasallaştıracağını, hükümet ve merkez bankasının bir çözüme ulaşabileceğini belirtmişti. 

Rusya Sanayi Bakanı’nın bu konudaki sözleri, “Soru, bunun ne zaman olacağı, nasıl olacağı ve nasıl düzenleneceği. Şimdi hem merkez bankası hem de hükümet bu konu hakkında aktif çalışmalar yapıyor. Herkes bunun günümüzün trendi olduğunu ve er ya da geç şu ya da bu biçimde gerçekleştirileceğini anlama eğiliminde.” şeklinde olmuştu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu Kurucusu Ryoshi Tüm Tweetleri ve Blogları Sildi

Backstage İş Geliştirme Yöneticisi Alessio Piras ile AMA Etkinliği