in

Rus Varlıklarıyla Bağlantılı 25000 Adres Coinbase Tarafından Engellendi

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarına Coinbase de destek verdi. Bu desteğin içeriğine bakıldığında yasa dışı bağlantılarla ilişkili kişi ve kurumları içinde barındıran 25.000 hesap engellendi. Borsa yasalarına uyacağını belirten Coinbase CEO’su, Rus halkının kullanımını engellemeyeceğini açıkladı.

Coinbase Tarafından Engellenen Rus Varlıkları

Tüm dünya, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işgali nedeniyle Rusya’ya yaptırımlar uyguladı. Bu süreçte temel amaç Rus ekonomisini zedelemekti. Coinbase de hükümet yetkililerine uymak için üzerine düşeni yaptı. Rusya suç faaliyetleriyle bağlantısının olduğu düşünülen 25.000’ den fazla hesap engellendi.

Coinbase Kıdemli Hukuk Sorumlusu Paul Grewal:

Bugün, Coinbase, birçoğu kendi proaktif araştırmalarımızda belirlediğimiz, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus kişi veya kuruluşlarla ilgili 25.000’den fazla adresi engelliyor. Bu adresleri belirledikten sonra, yaptırımların uygulanmasını daha fazla desteklemek için hükümetle paylaştık.

Grewal; çok katmanlı bir programa sahip olmaları ile beraber ulusal güvenliğin sağlanmasına yönelik borsanın hükümet yaptırımlarını desteklediğini dile getirdi. Yaptırım uygulanan ülkelerin sürecini detaylı olarak açıkladı. Buna ek olarak blockchain analitik araçları sayesinde tehditleri öngören devam eden bir süreçte olduğunu açıkladı.

ABD başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri Ukrayna’ya yapılan saldırı için Rusya’ya katı yaptırımlar uyguladı. Bununla birlikte batı, Rusya’yı SWIFT sisteminden çıkardı. Ek olarak Rusya’nın denizaşırı varlıklarını dondurmalarının ardından Ruble bir günde %30 değer kaybetti.

Rusya Yaptırımlarla Karşı Karşıya

Bazı görüşlere göre süreç içerisindeki yaptırımlar Rusya’nın kripto dünyasına yönelmesini teşvik etti. Fakat Grewal, Rusya Merkez Bankasında 630 milyar doların üstünde rezerv varlığının olduğunu belirterek bu görüşlere katılmadı. Ek olarak Bitcoin’in 630 milyar doları aşan tek kripto varlığı olduğunu hatırlamak gerekir. Mevcut yaptırıma karşı konulabilmesi için ise Rusya’nın elde edilemez miktarda kripto varlığa sahip olması gerekmektedir.

Rus oligarkların yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullanma riskinin yüksek olduğunu düşünmüyoruz. Blockchain şeffaf olduğu için, kripto yoluyla çok fazla parayı gizlice sokmaya çalışmak, ABD doları nakit, sanat, altın veya diğer varlıkları kullanmaktan daha izlenebilir olacaktır.

Armstrong; Coinbase’ in yasalara uyacağını belirtirken Rus vatandaşı olan kullanıcılarını engellemediklerini belirtti. Kraken’den Jesse Altman ve Binance’den Changpeng Zhao genel yasaklara katılmadıklarını dile getirdi. Armstrong Cuma günü attığı tweet de Rus halkının ekonomik çöküşte Coinbase’i can simidi olarak kullandığını dile getirdi. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

kriptopara, Bitcoin

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 07.03.22

Huobi Global’de Listelenen Son 5 Proje ve Fiyat Performansları