in

Rus Hükümeti Kripto Yasa Tasarısını Parlamentoya Sundu

Rusya’nın Maliye Bakanlığı, Rusya’daki kripto para düzenlemesini genişletiyor.

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkedeki kripto para düzenleme planını ileriye taşıyarak parlamentoya bir yasa tasarısı sundu. 21 Şubat Pazartesi günü yapılan bir basın açıklamasına göre; bu yasa tasarısı, 18 Şubat’ta sunuldu ve kilit kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere çeşitli hükümet organları tarafından önceden onaylanmış bir yol haritasına dayanıyor.

Yapılan açıklama; düzenlemeye karşı çıkan, kripto para ticareti ve madenciliğinin yasaklanmasını tercih eden Rusya Merkez Bankası ile farklı görüşleri içeriyor. TASS Haber Ajansı’na göre; merkez bankası dijital para birimi olan dijital rublenin, pilot uygulamasını geliştiren merkez bankası, kripto ticaretini cezalandırmayı ve bireyler için 500.000 rubleye (6.360 $), şirketler içinse 1 milyon rubleye kadar para cezası vermeyi önerdi.

Maliye Bakanlığı, yaptığı basın açıklamasında; Rusya Merkez Bankası’ndan gelen itirazların “Maliye Bakanlığı’nın yaklaşımıyla çelişmediği takdirde bu yasa tasarısı üzerinde yapılacak sonraki çalışmalarda dikkate alınacağını” söyledi.

Yasa tasarısının resmi metni, henüz yayınlanmadı. Rusya Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı, kripto paraları bir yatırım aracı olarak ele alıyor ve kripto para birimlerinin mal ve hizmetler için ödeme yaparken kullanılamayacağını söylüyor. Ayrıca; kripto para borsalarının bir lisans almak ve özel bir devlet siciline dahil olmak için karşılaması gereken belirli kriterleri içeriyor. Ülkedeki yabancı kripto borsaları, ülkede hizmet sağlayabilmek için Rusya’daki tüzel kişiliğe sahip kurum ve kuruluşlara kaydolmalıdır.

Basın açıklamasında; tüm kripto para biriminden itibari paraya dönüştürme işlemlerinin banka hesapları üzerinden gerçekleştirilmesi ve kullanıcıların hem bankalar hem de kripto para borsaları tarafından KYC kontrollerinden geçmeleri gerektiği belirtildi.

Ayrıca; kripto para borsalarının tamamı, kullanıcılarını kripto yatırımlarının riskleri hakkında bilgilendirmek zorunda kalacak. Yatırımcılar, kripto paralar ve ilgili riskler hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarından emin olmak için çevrimiçi testleri geçmek zorunda kalacaklar. Testi geçen kullanıcılar, yılda 50.000 ruble ile sınırlı olmadan 600.000 rubleye kadar kripto yatırımı yapabilecek. Yani; testi geçen kullanıcılar nitelikli yatırımcı olarak kabul edilecek ve nitelikli yatırımcılar herhangi bir sınırlamaya tabi değildir.

Kripto para borsaları, kendi kripto varlıklarını ve kullanıcılarının fonlarını ayrı hesaplarda tutmalıdır. Ayrıca; tüm kullanıcılarının kripto adreslerinin kayıtlarını tutmalıdır. Kullanıcılar, kullandıkları kripto para borsasının herhangi bir borcundan sorumlu tutulamaz.

Önerilen yasa tasarısı kapsamında kripto para madenciliği de düzenlenecek. Basın açıklaması; daha fazla ayrıntı vermeden kripto para madenciliğinin de özel devlet kurumları tarafından denetleneceğini belirtti.

Kaynak

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Son Zamanlarda Dikkat Çeken Play-To-Earn (Oyna-Kazan) Oyunları – 1

Heroes Chained (HEC) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: Heroes Chained (HEC) Nedir?