in

Rug Pull Yaşamaktan Nasıl Kaçınılır?

Squid Game, OneCoin ve Luna Yield gibi Rug Pull olayları yatırımcıların tartışılmaz en büyük korkusudur. Birçok dolandırıcı ve ahlaksız oyuncu şu anda gelişimini sürdüren iki piyasa olduğu için merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto para birimi alanlarını hedef aldı.

”Kendi araştırmanı yap” (DYOR) kripto meraklıları arasında iyi bilinen bir tabirdir. Ancak bunun tam olarak ne anlama geldiği konusunda bilgie eksikliği var, hangi bilginin doğru olup olmadığından emin olmadığınızda nasıl araştırma yapabileceğinizi sormanız gerekir. Sorulması gereken diğer sorular ise: Dolandırıcılığın ve yaklaşmakta olan Rug Pull’un belirtileri nedir ve destekçilerinin kimliklerini nasıl saptayabilirsiniz?

Kriptopara, Bitcoin

Bu tartışmanın bir parçası olarak, kripto projelerindeki en tipik tehlike işaretlerinden bazılarını gözden geçireceğiz, böylece sıradaki dolandırıcılık tuzağına düşmekten kurtulabilirsiniz.

Dolandırıcılığın Nasıl İşlediğini Anlamak

Basit bir ifadeyle, yatırımcılar projeye yeterli fon ayırdıktan sonra geliştiriciler parayı çeker ve ortadan kaybolurlar.

Çoğu durumda bu kötü niyetli ve anonim bir kişi tarafından planlanmış az çaba gerektiren girişimlerdir.

Bazı durumlarda, bunlar Telegram’ın topluluk adında belirsiz farklılıklar olan diğer kripto para birimlerinin veya ICO’ların bire bir aynı klonlarıdır. Yani bir projenin Telegram grubunun taklit edilmesidir. Ardından sizi farklı bir sözleşme adresine bağlarlar ve paranıza güle güle diyebilirsiniz.

Yine de dolandırıcıları Rug Pull yöntemlerine göre ayırabiliriz:

 1. Nakit çalmak
 2. İnsanların token satmasına engel olmak
 3. Geliştiricilerin para çekmesi

Farklı Araçları Keşfedin

Birkaç websitesi en son hack’lerin pompala ve boşalt planlarının listesini derledi. Örneğin Market Move, token denetimini otomatikleştirir, akıllı sözleşmeleri ve parayı analiz eder.

Doğru Platformlar Kullanın

Örnek olarak CrypTalk yasal projelerin keşfedilmesine, ekipleri doğrulamaya, sohbetleri şifrelemeye, raporları kontrol etmeye ve piyasa değerine yardımcı olacak.

Kriptopara, blockchain

Proje ve geliştiriciler güvenli bir atmosferde bir arada var olmalılar. CrypTalk uygulaması temel bir pazar boşluğunu doldurur ve çok sayıda koruma seviyesi ile piyasa, güven kazanır.

Blockchain Gezginini Kullanın

Etherscan ve BSCscan gibi bir blockchain gezgini dolandırıcılığın saptanması için gereklidir. Bir kripto para biriminin token adresini aradığınızda, token izleyici sayfasını, tüm miktarı, toplam sahip sayısını, toplam işlem sayısını ve en çok tokene sahip cüzdanları bulabilirsiniz.

Kendi Araştırmanızı Yapın

Teknik incelemeye göz atın, akıllı sözleşmeyi inceleyin, ardından ekip ve geliştiricilerin geçmişi hakkında bilgi edinin. Yol haritasını değerlendirin ve kendi fikirlerinizi başkaları ile değiştirin.

DYOR iyi bir uygulamadır ve bunu yapmayı asla bırakmamalısınız.

Şüphe çekici şeylerin listesi:

 1. Projenin Bir Gecede Ortaya Çıkması
 2. Anonim Geliştiriciler
 3. Düşük Likidite
 4. Likiditenin Kitlenmemesi
 5. Kilitlenen Varlığın Azlığı
 6. Orantısız Token Dağılımı
 7. Özensiz Web Sitesi
 8. Sosyal Medyanın Bulunmaması
 9. Audit Olmaması

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burak Dorman tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bir lisans programında öğrenci. Merkeziyetsiz finans ürünlerine sigortacılık hizmeti sunan şirketleri tek noktada buluşturan bir oluşumda işçi. 2020 yılından beri blokzinciri ve kriptoparalar ile ilgilenmekte.

LOCGame Hakkında Yeni Gelişmeler

Bitcoin

Madencilik için Bitcoin Arzının Sadece %10’u Kaldı