in

Rug Pull Tarihte İlk Kez Yargılanıyor

Staking, cüzdan, bitcoin

ABD Adalet Bakanlığı, iki kişinin 2022 Frosties NFT rug pull planı için dolandırıcılıkla suçlandığını duyurdu.

Kripto ve NFT alanında ‘Frostie’ ve ‘heyandre’ kullanıcı adlarıyla da bilinen Ethan Nguyen ve Andre LLacuna, şimdi Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın NFT dolandırıcılığı ve kara para aklama planı olarak nitelendirdiği suçlamayla 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Frosties NFT projesi, NFT mint işleminden saatler sonra Discord sunucusunun ortadan kaybolduğu bildirilen kötü şöhretli bir scam projesi olarak değerlendiriliyor. Bu projenin arkasında olduğu iddia edilen iki kişi, 24 Mart Perşembe günü görülen davada New York’un Güney Bölgesi’ndeki ABD savcıları tarafından kara para aklama ve elektronik dolandırıcılıkla suçlandı.

Bu durum, ABD kolluk kuvvetlerinin iddia edilen NFT rug pull‘u ile tarihte ilk defa rug pull dolandırıcılığı yargılanıyor.

1 Milyon Dolarlık NFT Dolandırıcılık Planı

Suçlamalar arasında elektronik dolandırıcılık yapmak ve NFT yatırımcılarını bir milyon dolardan fazla dolandırmak için komplo kurmak, Frosties NFT alıcılarına söz verilen faydaları sağlamak yerine yatırılan fonları kendi kripto cüzdanlarına aktarmak yer alıyor.

ABD’li avukat Damian Williams konuyla ilgili şunları söyledi:

NFT’ler birkaç yıldan beri var, ancak son zamanlarda ana akımın ilgisi ile patlama yaşanıyor. Dolandırıcılar da bu durumdan faydalanmak için nerede kazanılacak para varsa onu çalmanın yollarını arıyor. Frosties NFT’leri tükendiğinde, kurbanların rug pull’a maruz bıraktılar, hemen web sitesini kapattılar ve parayı transfer ettiler. Savcılar ve kolluk kuvvetleri olarak görevimiz, yatırımcıları, onları arayan dolandırıcılardan korumaktır.

Tutuklanmadan hemen önce, Nguyen ve LLacuna, en son NFT projelerinden biri olması, 26 Mart’ta yapılması planlanan ve 1,5 milyon dolar kazanması beklenen Embers adlı yeni bir NFT projesinin tanıtımını yapıyorlardı. Bu ikinci NFT rug pull’u tam zamanında önlendi denebilir.

ABD savcılarının Frosties’in takma adlı destekçileri olduğunu söylediği Ethan Nguyen ve Andre Llacuna, NFT yatırımcılarını hırsızlık sırasında 1 milyon dolardan fazla dolandırdı. Söz edilen isimler, komplo ve mali suç suçlamalarıyla karşı karşıya, rug pull’un tarihteki ve dünyadaki ilk cezai NFT sanıkları arasında.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ukrayna, NFT Savaş Müzesi’ni Piyasaya Sürdü

Haftalık Finansal Gelişmeler | 27.03.2022