Rug pull kripto geliştiricilerinin, bir projeyi terk ettiği ve bütün fonlarını çekerek likitsiz bırakıp kaçtığı, kriptopara endüstrisinde kötü niyetli bir hareket olarak bilinir.

Rug pull genellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde özellikle kötü niyetli kişi veya grupların oluşturduğu tokenları bir merkeziyetsiz borsada (DEX) listelemesi ve genellikle Ethereum çiftiyle eşleştirmesi ardından da bu havuzu boşaltması sonucu gerçekleşir.

Yeteri miktarda güven duyan yatırımcıya ulaşıldığında, yani yatırımcılar borsalardaki ETH’lerini söz konusu token ile değiştirdikten sonra, kötü niyetli geliştiriciler likidite havuzundan her şeyi çekerler ve token’ın değeri sıfıra iner. Bu durumu yatırımcıların fark etmesi ilk başta zor olabilir. Bu sebeple yatırımcıların temel analiz konusunda kendilerini geliştirmeleri gereklidir. Fark ettikten sonra havuz boşaldığı için ellerindeki tokenları satamazlar.

  • Kriptoparalarda Temel Analiz nedir, nasıl yapılır, hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Bu kötü niyetli geliştiriciler Telegram, Twitter ve diğer sosyal ağlarını çok iyi şekilde kullanabilir ve insanların güvenini kazanmak için likiditeye başlangıçta bolca para yükleyebilirler. Rug Pull’un merkeziyetsiz borsalar üzerinde başarılı olmasının sebebi ise ücretsiz ve denetimsiz olarak merkeziyetsiz borsaların token listelemesine izin vermesidir. Bununla beraber Ethereum ve benzeri açık kaynaklı blokzincirlerde token oluşturmak kolay ve ücretsizdir. Bu sebeple kötü niyetli geliştiriciler bu iki faktörü avantaj olarak görüp kendi lehlerine kullanabilirler.

Bu durumdan korumak için havuzdaki likiditeyi düzenli olarak kontrol etmek ilk adımdır. Bununla beraber likidite havuzlarında kilitli token miktarı da bizim için güvenilirlik açısından önemli bir faktördür. Birçok saygın proje belirli süreler için havuzlarında likidite kilitlerler.

Rug pull’u önceden fark etmek için bir diğer büyük faktör ise fiyatın saatler içerisinde çok fazla yükselmesidir. Örneğin bir rug pull token’ı 24 saat içerisinde 50 katına çıkabilir. Bunu yaparak fomo oluştururlar ve yatırımcıların daha çok satın almasını sağlarlar.

Kriptopara yatırımcılarının bu endüstrinin barındırdığı tehlikelerin farkında olması önemlidir.

  • Merkeziyetsiz borsa nedir, beklenen tehlikelere karşı bilmeniz gereken terimler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Solana

Solana Ekosistemi Haberleri 19.06.2021

Bitcoin

Popüler Analist Bitcoin Yükselişi İçin Tarih Verdi