in ,

Rubic, Hack’lenen Son Merkeziyetsiz Finans Protokolü Oldu!

Zincirler arası merkeziyetsiz bir borsa olan Rubic’in siber saldırı sonucu ilk raporlara göre 1,4 milyon dolarlık kripto para kaybettiği bildirildi.

Kullanıcıların borsalar arasında kripto varlıklarını takas etmesine olanak tanıyan Rubic, yaklaşık 1,4 milyon değerinde kayıp yaşarken 1.100 ETH ise Tornado Cash’e aktarıldı.

Blockchain güvenlik ve veri analizi şirketi PechShield, saldırının USDC’nin yanlışlıkla desteklenen yönlendiricilere eklenmesi nedeniyle gerçekleştiğini bildirdi. Bununla birlikte routerCallNative doğrulama eksikliğinden dolayı hacker’ların RubicProxy onayına sahip kullanıcılardan para çekebileceği konusunda uyardı.

Rubic, saldırıyı öğrendikten sonra “daha fazla zararı önlemek” için tüm sözleşmeleri derhal durdurdu ve müşterilerini durum çözülene kadar rubic.exchange’i kullanmamaları konusunda uyardı.

Şirketin resmi Twitter hesabı sorunun temel nedenini açıklayarak “USDC adresi Rubic ile doğrudan etkileşim kurmak için whitelist’e eklendiğinden sözleşmemiz tehlikeye girdi. Nedenlerini araştırıyoruz, gelişmelerden sizi haberbar edeceğiz” dedi ve şirketin ilerleyen haftalarda daha fazla araştırma için iki bağımsız şirketle iş birliği içerisinde olacağını belirtti.

Rubic’in hack olayıyla karşılaşması yeni bir durum değil. Hatırlanacağı üzere, geçen ay hacker’ların yönetici cüzdanının özel anahtarlarına erişim elde etmek için kötü amaçlı yazılım kullanması nedeniyle 1,2 milyon dolardan fazla kayıp yaşadı. Hacker’lar 34 milyon RBC ve BRBC tokeni çaldı ve varlıkları Uniswap ve PancakeSwap borsalarında sattı.

Rubic’in yerel tokeni, önceki fiyatı olan 0,0183 dolardan 0,1237 dolara düşerek %32,4’lük büyük bir düşüş göstererek milyon dolarlık hack’in ardından zarar gördü.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Oasis Network (ROSE) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

KuCoin, 23 Altcoin’i Delist Ediyor!