içinde

Ronin Network’teki Açık, Yaklaşık 600 Milyon Dolara Mâl Oldu

Hackerlar, Ethereum tabanlı popüler oyna-kazan oyunu Axie Infinity’yi destekleyen Ronin ağındaki bir açıktan faydalandı ve yarım milyar dolardan fazla kripto varlığı çaldı. 

Ronin Network, Axie Infinity oyununu daha az maliyetli hale getirmek için Şubat 2021’de piyasaya sürülen bir Ethereum yan zinciridir. Ethereum blokzinciri, ağdaki maliyetleri düşürebilmek için ücretlerinde değişikliğe gitse de Ronin ağı kullanıcı başına günde 100 ücretsiz işleme izin veriyor.

Hackerlar, Ronin köprüsündeki bir açıktan yararlanmayı ve blokzincirinin node’larını devralarak 173.600 ETH (yaklaşık 591.242.019$) ve 25.5 milyon dolar değerinde USDC’yi iki ayrı işlemde çalmayı başardı. Doğrulayıcı node’lar, Bitcoin tarafından kullanılan merkeziyetsiz madencilik ve onay sürecinden farklı olarak Ronin’in Proof-of-Authority (PoA – Yetki Kanıtı) konsensüs modeliyle işlemleri doğrular ve onaylar. Ronin’in dokuz doğrulayıcı node’u bulunuyor ve ağda gerçekleştirilen işlemlerin doğrulanması için beşinin onaylaması yeterli.

Şirket, işlemlerin doğrunlanması için gereken dokuz node’un sekizine ihtiyaç duyulacak bir konsensüs mekanizması oluşturmayı, bunun yanında ileriye dönük bir çözüm olarak doğrulayıcı sayısını artırmayı hedefliyor. Sky Mavis (Axie Infinity’nin sahibi), çalınan fonları geri alabilmek için çalışmalara başladı. Ronin köprüsü ve ona bağlı merkeziyetsiz borsa olan Katana DEX ise şimdilik devre dışı bırakıldı.

“Gördüğümüz üzere, Ronin saldırılara karşı yeteri kadar sağlam değil. Bu saldırı, güvenliğe öncelik vermenin ve tüm tehditleri azaltmanın önemini pekiştirdi. Güvenin kazanılması gerektiğini biliyoruz. Gelecekteki saldırıları önlemek için en gelişmiş güvenlik önlemlerini ve süreçlerini uygulamak için elimizdeki her kaynağı kullanıyoruz. Kullanıcı fonlarında kayıp olmadığından emin olmak için kolluk kuvvetleri, adli kriptograflar ve yatırımcılarımızla birlikte çalışıyoruz. Bu, şu anda bizim en büyük önceliğimiz.”

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Axie Infinity token’ları ve NFT’lerinin fiyatları ciddi bir düşüş yaşamıştı. Dolayısıyla oyun içi ekonomi de haliyle bozulmuştu. Bu yüzden maalesef bu hack, Sky Mavis’in başını uzun süre ağrıtacağa benziyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

İlk Metaverse Moda Haftasında Neler Oldu?

Liverpool, Polygon’da NFT Koleksiyonunu Piyasaya Sürüyor